Rozhovor s Dominikem Dánem

Rozhovor se slovenským autorem, od kterého právě vyšel román Kapitán smrt (česky vydalo Nakladatelství XYZ).

Četl jsem několik rozhovorů s Vámi, a tak se nebudu ani tolik ptát na Vaší práci při objasňování zločinů, ale soustředil bych se na román Kapitán Smrt (slovenský název: Červený kapitán). V úvodu knihy píšete, že jste čerpal ze záznamů pracovníka STB „ViktoraCe“. Do jaké míry jste z těchto zdrojů čerpal? Šlo „jen“ o metody výslechů, organizaci celé sítě, chování bývalých důstojníků či snad dokonce existovala i ona „zlatá střední cesta“?
Od uvedeného bývalého pracovníka StB som dostal do daru celý tento príbeh. On sám sa na pátraní po farárskom zlate zúčastnil. Či malo naozaj korene až niekde v stredoveku už asi nezistí nikto, vtedajší pracovníci tomu pracovne hovorili farárske zlato a pohon naňho bol skutočný a pátrali po ňom naozaj intenzívne a neštítili sa ani tých najhorších činov. Taká bola doba, dosť ťažko za to niekoho súdiť, keď ostali před zrakmi verejnosti skrytí aj po nežnej.

Jaký jste měl Vy sám pocit, když jste si záznamy četl? Šokovaly Vás? Potvrdily Vám něco, co jste zatím jen tušil? Nebo Vás to až tak moc nepřekvapilo?
Neprekvapilo ma to vôbec, ja som o tejto kauze počul už dávno, pretože som pracoval u polície ešte za starého režimu a veľa kolegov z StB som poznal osobne.

Přiznám se, že toho o bývalé STB vím velmi málo. Coby ročník 1967 jsem sice v komunismu vyrůstal, ale pro tuctového středoškoláka tohle téma bylo samozřejmě tabu. Měl jsem možnost se něco málo dozvědět až po revoluci, ale ani tak jsem se o toto téma příliš nezajímal. Myslíte si – jak se dodnes tvrdí – že i v dnešní době mají bývalí členové STB nějakou moc? Např. využívání starých kontaktů, průmyslová špionáž, zastrašování, atd.? Bylo by možno třeba napsat pokračování Kapitána odehrávající se v roce 2010?
Před rokom sa jeden spevák zo stredného Slovenska rozhodol kandidovať v regionálnej politike, odrazu sa v novinách objavili články o jeho bývalej spolupráci s StB a chlapec svoju kandidátku stiahol. Pokiaľ viem, tak podobné informácie sa z času na čas objavia aj o českých hercoch či spevákoch, tak je to zastrašovanie alebo nie? Tie ostatné aktivity, o ktorých píšete, sa dejú sofistikovane a skryte, takže na verejnosť ani nevyplávu. Ale či sa nám to páči alebo nie, sú tu… Pokračovanie asi nebude, mám toľko nových a aktuálnych námetov, že neviem či sa k téme Červený kapitán niekedy dostanem.

Vzhledem k tomu, že jste patrně sloužil ve státních službách již za totality, nabízí se otázka, zda do Vaší práce tehdejší státní bezpečnost nějak zasahovala, případně nakolik a jak vás ovlivňovala. Vím, že detektivové objasňující nejtěžší zločiny většinou stáli mimo jakoukoliv politiku, ale i ve Vaší knize jsou kriminalisté s STB často spojováni. Jinak se omlouvám za tuto otázku…
Ospravedlňovať sa nemusíte, ale dosť ťažko sa mi odpovedá, lebo na vysvetlenie celého pozadia aby bolo zrozumiteľné aj laikom by som potreboval podstatne väčší formát, než iba rozhovor a pár otázok a odpovedí. Faktom je, že za bývalého režimu som nejaké okaté ovplyvňovanie nezažil, vtedy všetci tak povediac ťahali za jeden povraz, horšie to bolo v polovine 90-tych rokov.

V románu řekne mj. kamarád Vašek, že jeho táta, pracující u STB, patřil k „těm slušným“. Dokonce i Richardův kolega Canis, bývalý „estébák“, je líčen celkem pozitivně. Myslíte si, že opravdu mohli pracovat „slušní lidé“ v tak „neslušné“ organizaci?
Nebola to organizácia určená iba na prenasledovanie ľudí, zaoberali sa aj takpovediac „slušnejšou“ činnosťou. Pracovali tam aj slušní ľudia, s mnohými sa poznám podnes.

Ve své profesi jste jistě potkal mnoho zla. Proto se Vás zeptám – v knize Kapitán Smrt popisujete, jaké mučení člověk vydrží kvůli své víře a poslání. Přiznám se – vím, není to moc hrdinské – že bych asi výslech dlouho nevydržel, a prozradil i to, co nevím. Jak podle vašeho názoru na tom člověk opravdu je? Spousta lidí kolem mě tvrdí, že hrdinové na mučidlech neexistují a že by každý hned všechno „vysypal“…
Naozaj neviem, vo vojne som nebol a sám na vlastné oči som takéto praktiky nikdy nezažil a nevidel. Myslím si, že ľudská odolnosť voči bolesti má svoje hranice a ak sa k tomu pridá psychický nátlak a chémia podľahne každý.

Říkáte, že nemáte rád filmy, kde mají detektivové neomezené množství munice, výkonná super auta, moderní počítačové systémy… Tvůrci ale dost často tvrdí, že by bylo velice nudné natočit vyšetřování skutečného kriminálního případu, tak jak opravdu v reálu probíhalo. Co si o tom myslíte? Na mě Váš román působí, že alespoň o reálném vyšetřování rozhodně psát jde, a podle mě poutavě…
Tvorcovia týchto filmov sa uchyľujú k takýmto lacným „ingredienciám“ práve preto, že nemajú presné informácie jako v skutočnosti vyšetrovanie prebieha a čo všetko sa v realite dá zažiť, jednoducho nevedia alebo nechcú si nájsť ozajstných dobrých konzultantov. Ja sám sa vyšetrovaniu závažných zločinov venujem už vyše 25 rokov a zažil som nemálo napínavých ale aj úsmevných akcii. Ide to, aj natočiť aj napísať, len třeba chcieť a nájsť si odborníkov.

„Svého“ detektiva Krauze jste obdařil zájmem o latinu – proč zrovna latina? Souvisí to s námětem knihy, je to autobiografický prvek nebo to pochází čistě jen z Vaší fantazie?
Autobiografický prvek, ktorý sa mi hodil do viacerých románov. Vy hodnotíte Krauza a všetkých mojich protagonistov iba z jedného preloženého románu, ale v skutočnosti ich je už 11 a slovenskí čitatelia poznajú našu mordpartu podrobnejšie a z rôznych uhlov.

V jednom rozhovoru jste též uvedl, že byste se nebránil zfilmování některého ze svých románů. Pak jsem se dočetl, že by snad měl být na plátno převeden právě Kapitán Smrt. Zhruba před rokem jste uvedl, že si nedovedete představit, kdo by hrál Krauze. Jaký je stav teď? Samozřejmě se pak nemohu nezeptat, kdo by se podle Vás měl zhostit role Rudého kapitána…
Film Červený kapitán už dostáva konkrétne kontúry, už boli dokonca podpísané aj niektoré zmluvy a na scenári sa pracuje, takže o rok o dva by mohla byť premiera. Herecké obsadenie si naozaj neviem predstaviť, to asi bude úloha pre produkciu a režiséra, ale súhlasím s názorom prodikcie, že dobrých hercov je dosť, len třeba hľadať hoci aj v Čechách alebo v Poľsku.

Píšete scénář pro slovenský seriál Kriminálka Staré město. Předpokládám, že znáte i českou Kriminálku Anděl, která je alespoň laickou veřejností hodnocena jako velice reálná (i když si to vlastně protiřečí, že?). Souhlasíte s tímto názorem?
Súhlasím s názorom, že laickej verejnosti sa páčia věci, ktoré by profesionál v teréne nikdy nerobil a naopak. Tento seriál som nezaregistroval, myslím si, že u nás ešte nebol vysielaný, iba na Nove a tú sme už niekoľko rokov v káblovej televízii nemali, takže si dám za domácu úlohu pozrieť aspoň jeden diel.

Děkuji za rozhovor.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA