Pokud chcete chytit sériového vraha, musíte myslet jako on. Jenže co když i on myslí jako vy? Policejní psycholožka a agent FBI jsou na stopě vraha, který své oběti balzamuje.
Zoe Bentleyová je třiatřicetiletá sebevědomá, a přesto občas zranitelná a osamělá žena. Pracuje pro FBI jako policejní psycholožka a živí se sestavováním profilů sériových vrahů. Její pracovní nasazení občas hraničí až s posedlostí. Ta začala už v dospívání a vyvrcholila ve čtrnácti letech, kdy v malém městečku v Massachusetts, kde s rodiči žila, začal řádit sériový vrah.
Současnost. V Chicagu neznámý muž zabíjí ženy, které se poté snaží nabalzamovat a vystavit na veřejném místě v určité pozici připomínající figurínu. FBI posílá ze svého sídla v Quanticu ve Virginii agenta Tatuma Graye, aby činnost chicagské policie monitoroval a případně přispěl svou pomocí. Když Gray zjistí, že tamější policie poslouchá psychologa, který se nejraději ukazuje v televizi a omílá zažitá klišé, vyžádá si ke spolupráci Zoe, se kterou se před odletem do Chicaga krátce setkal. Je přesvědčen, že doktorka psychologie, která už v minulosti pomohla vyřešit několik případů, by pomohla policii lépe. Zoe se jen nerada nechá odtrhnout od rozdělaného případu, ale nakonec ji začne Škrtící funebrák, jak média vraha přezdívají, zajímat. Po čase však začne dostávat podivné vzkazy, ze kterých jí hrůzou začne běhat mráz po zádech…
Doby, kdy někdo napsal první knihu a pak s napětím čekal, jestli bude mít úspěch, aby se pak nechal nějakou dobu přemlouvat k napsání pokračování, jsou už zřejmě pryč. Dnes většinou autor začne pracovat na prvotině a hned ohlásí třídílnou sérii. Mike Omer je na tom podobně. Původně pracoval jako novinář a vývojář počítačových her. Poté se vrhl na psaní a výsledkem byla čtyřdílná série Glenmore Park Mystery. Psycholožka Zoe Bentleyová má být hrdinkou ohlášené třídílné série, z níž zatím vyšly dva tituly – česky V mysli vraha a v originále pak ještě In the Darkness.
Když se zamyslíme nad synopsí „sériovými vrahy posedlá psycholožka s ošklivým zážitkem z dětství honí s fešáckým agentem sériového vraha v Chicagu“, dostaneme ta největší klišé. Fajn, i takové knihy mohou být dobře napsané a přinést tak něco nového, nebo prostě jen pobavit. Miku Omerovi se naštěstí povedlo obojí. Stvořil křehkou, a přece silnou hlavní hrdinku, do jejíž pocitů se lze snadno vžít, a nemusí Vás ani honit nějaký psychopatický zabiják. Vedle ní postavil trochu neobvyklého agenta FBI, jehož charakter ozvláštnil tím, že žije se svým dědečkem, který bere drogy a ve vnukově nepřítomnosti pořádá v bytě mejdany. Už tyhle pasáže děj příjemně ozvláštňují a je dokonce trochu škoda, že jich není více. Ostatně vtipné hlášky probleskují tu a tam celým příběhem, a to vcelku nenuceně, což je další plus tohoto románu.
Pokud chcete napsat detektivní thriller a vsadit do něj ty nejosvědčenější prvky, potřebujete kromě sympatických hrdinů a odlehčujícího humoru i dobrý příběh. V mysli vraha sledujeme dvě paralelní dějové linie – pátrání po „balzamovači“ v Chicagu a řádění sériového vraha v malém městečku v roce 1997 (klidně by mohlo mít v knize větší prostor), kdy se čtrnáctiletá všetečná dívka snaží přijít na to, kdo zabíjí její vrstevnice. Pokud čekáte, že na to sama málem doplatí, je vidět, že už jste nějaký ten thriller přečetli. Odpověď na otázku nakolik spolu obě dějové linie souvisejí se bude odvíjet podle toho, kolik takových thrillerů už máte za sebou.
Vzhledem k tomu, že jde o první díl ohlášené série, nebude jistě žádným velkým spoilerem, pokud prozradím, že ne všechno bude uzavřeno. Jedna část příběhu ano, ale tu druhou si autor zjevně nechává na další díly. Čtenář tak doslova na posledních pár řádcích dostane pořádný pomyslný políček, aby se probudil z uspokojení z vyřešeného případu a už se nemohl dočkat další knihy.
Britský spisovatel Tony Parsons při své nedávné návštěvě Prahy řekl, že detektivka musí připadat čtenářům povědomá, ale zároveň v ní musí být něco nového a neotřelého. Omerova V mysli vraha tohle splňuje do puntíku. Bere známé prvky z různých thrillerů a využívá tak všechny prověřené a mnohokrát použité prostředky (včetně americké posedlosti profilováním sériových vrahů), ale zároveň z nich dovede vytvořit svěží a příjemně odpočinkovou formu. Dokazuje, že není vyčerpaných témat, pokud existují autoři, kteří je umějí uchopit, otočit do jiného světla, přeskládat a znovu nabídnout čtenářům. Za to se jim pak dostane spokojeného přijetí a touhy po jejich dalších knihách. Miku Omerovi se to daří a dosavadní hodnocení našich i zahraničních čtenářů jsou toho důkazem.
Originální titul: A Killer’s Mind (2018)
Vydáno: Tomas & Mercer (2018)
Vydání v České republice: GRADA Publishing, a. s. (2019)
Přeložil: Milan Lžička (2019)
344 stran