Kdo je ruským agentem uvnitř britské tajné služby? Kolik lidí bude muset zemřít, než Gabriel Allon zrádce odhalí?
Ve Vídni je zastřelen ruský špión právě v okamžiku, kdy se chystá přeběhnout k britským zpravodajským službám. Přeběhnutí je zorganizované za pomocí izraelské tajné služby a jejího šéfa Gabriela Allona, který je na místě převzetí přítomen. Média i politici jsou vraždou pobouřeni a brzy všechno ukazuje právě na Allona a jeho tajnou službu, že zabití ruského zběha zorganizovala.
Když se Allon se svým týmem ujistí, že ruského špióna nikdo nesledoval, je nabíledni, že ho musel Rusům prozradit přímo agent uvnitř některé západní tajné služby. Allon je stále více přesvědčen, že „krtek“, jak se takovému agentovi pracujícímu pro ruskou SVR (nástupce KGB) říká, je nasazen přímo uvnitř britské MI6. Přesvědčí jejího ředitele a svého dávného přítele Grahama Seymoura, aby mu dal volnou ruku k vypátrání „krtka“. Navíc by tak mohl Allon své jméno očistit.
Gabriel brzy přichází na to, že by mohl mít pravdu. Skutečně najde Angličana, který by mohl pro Rusy pracovat. Ale je skutečně on tím „krtkem“, nebo je jen další nastrčenou figurkou ve hře, kterou ovládá někdo daleko mocnější a za zatím neznámým účelem?
Americký spisovatel Daniel Silva patří dnes k nejplodnějším autorům a beze sporu si zatím drží neochvějnou pozici na špici autorů špionážních thrillerů. Svého hlavního hrdinu, agenta izraelské tajné služby „s velmi zelenýma očima“ představil čtenářům už v roce 2000 v románu Umění zabíjet (česky vyšel o tři roky později). Přitom Silva původně počítal s tím, že se Gabriel Allon objeví pouze v jedné knize a pak „odkráčí do západu slunce“. No a k dnešku už je hrdinou osmnácti románů (pokaždé se skvělým hodnocením), přičemž devatenáctý – The New Girl – zanedlouho vyjde. Obliba Allona u čtenářů je podle autora možná také dána tím, že je kromě skvělého zpravodajce také jedním z nejuznávanějších světových restaurátorů, což ho odlišuje od většiny literárních špiónů.
V předcházejících dvou románech Černá vdova a Dům špionů se Gabriel Allon zabýval bojem s tzv. Islámským státem. Tedy něčím, co oslovilo nejspíš většinu z nás, protože v tomto směru nás bohužel realita zasáhla prostřednictvím všech možných médii. Naproti tomu ve své novince Ta druhá žena se Silva věnuje především souboji ruské tajné služby se západními službami. Zabývá se motivem přebíhání, zrady a bezskrupulózní hry s lidskými životy, kdy někdo může být obětován prostě jen proto, že to „v téhle branži takhle chodí“. Je to ovšem zároveň něco, k čemu se běžný čtenář pochopitelně nepřiblíží, takže bude román stavět spíše do kategorie oddechového čtení.
Tomu se autor ostatně nikdy nebránil a v doslovu vždy zdůrazňoval, že jeho kniha je určená především k pobavení čtenáře. Vzhledem k jeho fundovanosti ohledně politické situace ve světě a v historii, to ale bylo u mnohých románů poměrně skromné vyjádření. I když u Té druhé ženy bychom s tím mohli souhlasit. Částečně to skutečně je taková pohádka pro dospělé. Agenti si lítají z místa na místo po všech možných světových městech (řadu z nich autor navštívil) a přesunují se bez problémů stejně, jako my se například přesuneme z jednoho obchodu do druhého. Všude mají připravený „bezpečný dům“, samozřejmě s Berettou někde v šuplíku, počítačem se zabezpečenou linkou, o voze ani nemluvě.
Nicméně autora tentokrát inspirovaly události několika posledních měsíců v Sýrii a ve Velké Británii, zejména útok na Sergeje Skripala, bývalého ruského agenta pracujícího pro britské tajné služby. A jelikož se Silva už nějaký čas zabývá studiem ruské a sovětské historie, zaměřil se proto jeho Allon nyní na Rusko. Navíc jak sám autor dodává v jednom rozhovoru (z něhož je velká část v doslovu knihy), Rusové jsou ideální fiktivní padouši. A je to prý tím, že jsou jimi i v reálném životě…
Kniha je však také z velké části inspirována Kimem Philbym, vysokým důstojníkem britské tajné služby MI6, který v počátcích studené války pracoval jako dvojitý agent zároveň pro ruskou KGB. Po vyzrazení uprchl v roce 1963 do tehdejšího Sovětského svazu. Silva byl Philbym, který operoval už ve španělské občanské válce a ve druhé světové válce, fascinován dlouhou dobu a přečetl o něm řadu knih. Už v roce 2016 vyjádřil v rozhovoru pro The New York Times svůj záměr přetavit tuhle fascinaci do knihy. Postava Philbyho tak sehraje v Silvově novince důležitou úlohu.
Osmnáctý Silvův román jistě potěší všechny příznivce Gabriela Allona a moderních špionážních románů. Těm skalnějším jistě nebude vadit, že v něm až na pár výjimek nenajdou výraznější akční scény, a že se tempo občas odvíjí dosti pozvolna. I tak na Vás ale čekají typické, a přesto pořád zajímavé „šachové partie“ s důležitými i méně důležitými pěšáky. Samozřejmě přijdou ke slovu atraktivní lokality a občas i nějaké ty emoce. Tentokrát sice jde o něco oddechovější příběh, ale díky fundovanému autorovi ani na okamžik nesklouzává k lacinosti nebo průměrnosti.
Originální titul: The Other Woman (2018)
Vydáno: HarperCollins Publishers, LLC, NewYork (2018)
Vydání v České republice: HarperCollins Polska sp. z o.o., Warszawa (2019)
Přeložil: Jan Rozbroj (2019)
464 stran