Starožitníkův průvodce vraždou (C. L. Miller)

Slibně působící klasická detektivka zavádí čtenáře do prostředí starožitnictví, což je evidentně svět sám pro sebe…

Freya Lockwoodová kdysi pracovala ve strýcově starožitnictví a pomáhala mu dohledávat dávno ztracené poklady. Jejich cesty se však rozdělily jakousi krizí, a teď už je pozdě ji urovnávat. Arthur byl nalezen ve svém krámku mrtvý, a na Freye je utěšit tetu Carole. Namísto utěšování však spolu začnou pátrat po vodítkách, které jim mazaný starožitník nechal. Vypadá to, že narazil na poklad v černé sbírce, ukradený kousek, který patří do muzea. Někdo měl ale asi jiný názor a Arthur je teď mrtvý. Najde ten klenot Freya s výstřední tetou včas?

Autorka čerpala ze svých zkušeností ze světa starožitnictví a pořadů o nich – v Británii je to velký hit – a napsala sympatickou a chytrou detektivku, zaplněnou historickými kousky. Správně využila té podobnosti hledání původu a příběhů konkrétních antikvit a hledání pravdy, motivů a pachatelů – takový pravý starožitník má všechny předpoklady být i dobrý detektiv…

Není divu, že nakladatel přirovnává tuhle knížku k Agatě Christie – tady v Suffolku jako by se zastavil čas, a vše tu připomíná úplně jinou dobu. A když se navíc děj přenese na staré anglické sídlo se spoustou výstředních účastníků jakési víkendové akce…

Je tu ale i spousta moderních prvků. Hrdinka, kterou ani bojové umění krav maga neochránilo před manželstvím s tyranem. Teď je Freya rozvedená, dcera na vysoké, a ona zvonu sbírá své sebevědomí zpátky, spolu se znalostmi starožitnictví, které dřív měla. Ale lidé na panství nejsou zdaleka tak roztomilí, všichni něco tají a nemůžete určit, od koho hrozí dámám opravdické nebezpečí, a kdo je jen varuje…

Svět starožitnictví umí být fascinující – všechna ta dávná minulost, příběhy skryté v předmětech, dražby, bleší trhy… Čekala jsem, že toho tady bude víc, ale nějak jsme se v příběhu zasekli na starém sídle, kde do sebe potmě narážejí samí nesympatičtí lidé. Nakonec se tedy podíváme blíž na tu odvrácenou tvář světa antikvit – na padělání, černý trh a překupnictví. A dozvíme se víc, než bychom chtěli.

Zápletka je pořádně zamotaná a dalo práci zorientovat se v tom, kdo s kým a proti komu. Naštěstí všechny složité situace vždycky rozbila teta Carole a její herecké výstupy.

Starožitníkův průvodce vraždou je moderní klasická detektivka se sympatickými postavami, se kterými rozhodně můžeme počítat v dalších dílech. Na popisech pokladů je znát, že autorka ví, o čem píše, a píše o nich s láskou. Možná mohla zkusit namísto té komplikované inscenace ve starém baráku popsat spíš nějaký ten „lov pokladů“, pátrání po ukradených artefaktech pro pojišťovny, protože ty popsala jako vzrušující dobrodružství a úplně nás na ně nalákala. Uvidíme, co nám přinese další díl podnikavých dam. Do té doby aspoň zjistím, jak vypadá ta brož s liškou nebo ti oškliví terakotoví ptáci…

Originál: The Antique Hunter´s guide to murder, 2024
Překlad: Onřej Fruhbauer
Vydal: Metafora, 2025
328 stran

 

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA