Právnický román v německém podání je stručný, jasný a klade otázky, sahající hluboko do svědomí…
Významného průmyslníka Meyera zastřelí obyčejný chlápek, nějaký Collini. O svých motivech mlčí, nechce advokáta. Ex offo ale dostane mladičkého Leinena, který má diplom asi měsíc. Proti nezkušenému nováčkovi se překvapivě postaví na stranu poškozených nejprestižnější právník, což zavání velkou soudní bitvou ve stylu Johna Grishama. Ale Schirach o takový styl nestojí. Jako úspěšný právník by tak psát mohl, námětů má hodně, jeho však zajímají pouze fakta. A tak nám předkládá příběh, popisovaný chladnými vycizelovanými větami, kde policie i právníci konají své úkony, vše má své místo a svůj řád. Žádné drama.
Skoro to vypadá, že hlavním problémem bude Leinenovo morální dilema, jestli obhajovat vraha někoho, koho sám znal – jestli mu vlastní angažovanost nezabrání být objektivní. Ale teprve v druhé půlce se konečně vyjeví motiv Colliniho činu a vysvětlí se tím, proč tahle útlá knížečka v Německu tak rezonuje – nacistická minulost je tam stále přítomná, stále může ošklivě překvapit. Schirach o tom ví své, teprve ve škole zjistil vlastní rodinnou historii a Případ Collini je způsob, jak se s ní vypořádat. A podobně je na tom celá generace mladých Němců, jejichž rodiny se snažily zamést temnou minulost pod koberec. Nikdo se k tomu už nechce vracet, a už vůbec ne právní řád.
Schirach dosud psal pouze povídkové sbírky, soudničky, a tak je tento jeho první román přelomový jak žánrem, tak i soukromým přesahem. Zůstal však věrný formě – ani v románu nepotřebuje žádné literární finty, jak si udržet čtenáře. Jeho próza je věcná a mířící přímo do černého. Černého svědomí celého národa…
Originál: Der Fall Collini, 2017
Překlad: Ondřej Šebesta
Vydal: Host, 2018
164 stran