Ve svém třetím případu se drobná vyšetřovatelka Kate Shugaková vydá v utajení na rybářskou loď, aby zjistila, co se stalo dvěma rybářům, kteří z ní před časem beze stopy zmizeli. Dobrodružné krimi ze severu s velkým „S“.
Detektivních či krimi příběhů je obrovské množství, ale ne každý obsahuje také dobrodružné či akční prvky. Mezi ty takto obohacené patří i osmadvacet let starý počin aleutské spisovatelky Dany Stabenow, který s názvem Pod hladinou vyšel v loňském roce v nakladatelství Mystery Press. Hrdinkou románu je jednatřicetiletá aleutská vyšetřovatelka Kate Shugaková, která pracuje pro úřad státního návladního v aljašském Anchorage. Kate sice měří pouhých 150 centimetrů a váží nějakých 50 kilogramů, nicméně pro strach má rozhodně uděláno. Poté, co z rybářské lodi Avilda specializující se na lov krabů beze stopy zmizí dva jednadvacetiletí rybáři, nechá se Kate přemluvit svým kolegou a milencem Jackem Morganem na práci v utajení. Získá místo jednoho z chybějících členů posádky Avildy. Uprostřed rozbouřeného a ledově studeného Beringova moře jí výhradně mužská posádka dává nepokrytě najevo své pohrdání. Vše je o to horší, že každý z posádky může být podezřelý, že má ve zmizení dvou mladíků prsty. Jediným spojencem Kate je trochu naivní a podivínský Kaliforňan Andy.
Kate si postupně jako odvážná žena a také šikovná kuchařka získá alespoň částečný respekt posádky. Moře ale nikomu nic nedaruje a Kate musí napnout všechny síly, aby v drsných podmínkách nejen vydržela, ale také nezapomněla, proč sem vlastně přišla. Podezření vůči posádce, nebo alespoň některému jejímu členovi či členům ještě zesílí, když s Morganem v přestávce mezi jednotlivými plavbami prozkoumá malý opuštěný ostrov, u kterého se měli dva pohřešovaní rybáři ztratit. Vypadá to, že ho někdo pravidelně udržuje a že tu mladíci pravděpodobně také byli. Morgan navíc zjistí o kapitánovi Avildy řadu znepokojivých informací. Kate se přesto rozhodně podniknout s posádkou ještě jednu plavbu…
Dana Stabenow (narozena 1952) strávila jako dítě několik let na dvacetimetrové rybářské lodi. Jako devítiletá přesně zažila několik situací, které pak zúročila právě v knize Pod hladinou – lov krabů do obrovských klecí, velké mrazáky na palubě i loď obalující se ledem. Její pocity pak podle jejích vlastních slov přesně vystihuje první kapitola knihy. Dana později vystudovala žurnalistiku, a po procestování Evropy pracovala pro ropné společnosti. Když už měla všeho dost, rozhodla se pro dráhu spisovatelky. Nakonec, díky svým předchozím zážitkům a profesím měla námětů ažaž.
Debutovala v roce 1991 titulem Druhá hvězda. O rok později vznikl první příběh série s Kate nazvaný Chladný den pro vraždu. Další rok k němu autorka přidala hned dva tituly – Devátá oběť a Pod hladinou. Všechny tyto romány byly vydány během předloňského a loňského roku v češtině. Mystery Press navíc chystá do českého vydání další dva romány – Bílá smrt a Hra s ohněm. V prvním jmenovaném na Kate opět čeká práce v utajení, tentokrát při vyšetřování podezřelých předávkování kokainem na ropných polích na severu Aljašky. Tedy znovu Danina zúročená zkušenost (samozřejmě co se prostředí týče).
Pod hladinou je krimi z opravdu nehostinného severu, během jehož četby se můžeme dokonce díky autorčině znalosti prostředí dozvědět i něco málo zajímavého o Aleutských ostrovech. Nečekejte však žádný neoficiální cestopis, autorce chce především čtenáře pobavit, zaujmout a vtáhnout do děje, což se jí daří na výbornou. Samozřejmě svůj díl má atraktivní a stále ještě pro detektivní žánr nepříliš obvyklé prostředí (včetně vděčného motivu zdánlivě opuštěného ostrova), nicméně bez schopnosti vyprávěče vystavět příběh s pevnými a logickými základy, sympatickými postavami i věrohodnými záporáky, by to celé bylo k ničemu.
Silných ženských hrdinek je v současné krimi literatuře hodně, leckteré ovšem přesto zastihneme ve slabé chvilce, kdy se dokážou zlomit či sesypat, až se skoro zdá, že je to nějaké spisovatelské pravidlo. Moc se mi líbilo, že Dana Stabenow touto cestou nejde a z Kate udělala hrdinku, která sice má strach, nicméně za žádnou cenu ho nedává najevo a nesesype se. V závěru už se sice tak trochu podobá akčním hrdinkám stříbrného plátna, nicméně to jsem autorce rád prominul. Přiznám se, že zrovna moc nemusím obvyklé klišé, kdy to policistka táhne se svým nadřízeným či kolegou (že, pane Bryndza), nicméně tady se autorce podařilo vytvořit postavu Jacka Morgana celkem sympaticky, takže mi to nijak nevadilo.
Kniha je plná vtipných replik, které se však nesnaží být třeskutě vtipné za každou cenu, spíš jsou takové nenápadné, ale čtenáře pobaví. Zásluhu na tom má i překlad Alžběty Lexové, kterou navíc čekal úkol najít překlady řady veršů použitých v knize, přičemž některé přeložila sama. Řada hlášek je díky jejímu překladatelskému citu blíže českému čtenáři než leckdy zjevně přeložené mnohokrát používané anglické výroky a výrazy.
Byl jsem nadšen, že se mi po dlouhé době dostal do rukou příběh ve stylu románů Sama Llewellyna nebo Alistaira MacLeana, které se odehrávaly v podobném prostředí a které jsem měl velice rád. Mám pocit, že takových knih dnes moc není. Pokud tento pocit máte také, vydejte se s Kate na její dobrodružnou a zároveň nebezpečnou plavbu. Bude nebezpečná nejen díky živlům kolem lodi, ale i „živlům“ na lodi. Sympatická Kate má však vždy chladnou hlavu, díky čemuž pro Vás bude tahle plavba příjemným oddechovým zážitkem.
Originální titul: Death in the Water (1993)
Vydáno: Head of Zeus (2013)
Vydání v České republice: Mystery Press (2020)
Přeložila: Alžběta Lexová (2020)
224 stran