Otočení klíčem (Ruth Ware)

Nový román Ruth Ware začíná tam, kde jiné často končí – ve vězení… Hlavní hrdinka je až po uši v maléru, přesněji je ve skotské vazební věznici, a y se teprve teď zpětně dozvídáte, co tomu předcházelo. A i když je to klasická finta, funguje. Od začátku jste totiž vtaženi a obracíte stránky, abyste se dozvěděli další pokračování téhle šílené historky.

Všechno totiž začalo až příliš dokonalým inzerátem na místo chůvy, které bylo pro Rowan jako dělané. Spousta peněz, starý dům na odlehlém místě, čtyři děti, velká míra nezávislosti. Ale má to pár háčků. Třeba ten divný fakt, že se na tom místě chůvy střídají až moc často. Nebo dům samotný. Ke starým základům přidali majitelé-architekti tolik moderních prvků, že je z něj spíš betonová past, prošpikovaná technologií, které Rowan nerozumí. A co teprve ty historky o tom, že v domě údajně straší?

Autorka nejen že hned od prvních stránek zaujala čtenářovu pozornost Rowaniným obviněním z čísi smrti, ona pokračuje ostře dál. Nabídne vám tajemný dům, architektonického Frankensteina – napůl viktoriánskou vilu, napůl ultramoderní skleněné peklo. A vaše fantazie se roztáčí na plné obrátky. Je tady tolik možností, co vše se může pokazit, do jakých směrů se malér rozroste…

Ruth Ware má evidentně zálibu v moderních prosklených domech, odříznutých od světa, jejichž strohost ale může být dost zneklidňující. Už takový postavila ve své knize Všude kolem černý les, a tady má dům ještě víc prostoru.

A čím je také známá, to jsou její hrdinky. Nejsou to žádné miloučké slečny, ani rozklepané chudinky. Obvykle v sobě totiž mají nějaké spodní proudy, které vám brání považovat je za sympatické. Spíš se na ně dívám s odstupem jako na laboratorní myšky, zoufale hledající cestu z labyrintu. A pro Rowan se tím bludištěm stává inteligentní dům Heatherbrae a jeho nástrahy. Zůstat v něm sama jen s malými dětmi asi nebyl ten nejlepší nápad…

Za mne byl tohle jeden z nejlepších autorčiných psychothrillerů. Takových, co nepotřebují litry krve, ale pracují s dojmy, náznaky, paranoiou, lidskou psychikou, která je snadno ovlivnitelná. Nejen ta Rowanina, ale hlavně čtenářova. Měla jsem obavy, že autorka zkazí výborný dojem z příběhu nedotaženým závěrem, ale i ten byl protentokrát naprosto vybroušený. Ze všech teorií, které jste si v hlavě stihli vytvořit, se žádná ani zdaleka neblížila tomu, jak nakonec Ruth Ware uzavřela tenhle perfektní psychothriller…

Originál: Turn of the key, 2020
Překlad: Ondřej Pauser
Vydal: Mystery Press, 2023
352 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA