Řekli si „ano“ a podepsali si tím rozsudek smrti. Ve svém čtrnáctém případu bude kriminalistický konzultant Lincoln Rhyme pomáhat dopadnou vraha, který se zaměřuje na snoubence.
Když muž požádá ženu o ruku a ona řekne „ano“, je to jistě pro oba jeden z nejhezčích dnů v životě. Následují vcelku příjemné starosti s vybíráním termínu svatby a svatebních hostů. K tomu patří také návštěva klenotníka a výběr snubních prstenů. Jenže pro mladý pár, který přišel do klenotnického obchodu indického brusiče diamantů pana Patela, to byl také poslední den v jejich životě. Překvapili tu maskovaného lupiče, který zabil klenotníka a rozhodně nemínil zanechat naživu svědky…
Další z obětí se měl stát mladý Patelův učeň Vimal Lahori. Mladý Ind přišel za svým učitelem krátce po snoubencích a zabijákovi utekl s velkým štěstím. Maskovaný násilník však stačil mladíka postřelit. Vimal se nyní toulá městem. Domů nechce a na policii také ne. Vzácné kameny, které panu Patelovi nesl, by mu mohly otevřít cestu do nového života. Po Vimalovi však nepátrá jen policie, která hledá možného svědka trojnásobné vraždy, ale i sám vrah, aby dokonal nepovedené dílo.
Co ale bylo skutečným motivem vražd v klenotnictví? Obětí přibývá. Zabiják jednak hledá další lidi, kteří by mohli něco vědět o mladíkovi, který mu proklouzl, a jednak to vypadá, že se z nějakého důvodu zaměřil na mladé snoubence. Jak to vlastně je, to bude muset vyšetřit newyorská kriminálka, která si na to přizvala svého obvyklého konzulta Lincolna Rhyma. Ten je sice upoután na invalidní vozík, ale ve svém domě má k dispozici nejmodernější přístroje pro vyhodnocování důkazů. A také svůj malý tým, v čele s policistkou a životní partnerkou Amélií Sachsovou.
Čtenářům detektivek a thrillerů jistě už dávno není třeba postavu Lincolna Rhyma představovat. Tento kvadruplegický geniální kriminalista se stal hrdinou už čtrnáctého románu amerického spisovatele Jefferyho Deavera. Tahle knižní série se zejména v začátcích těšila velmi slušnému hodnocení, nicméně dodnes si vede velice dobře, a to i v porovnání s ostatními autorovými sériemi (Kathryn Danceová, John Pellham, Rune). Díky Lincolnovi je (literární) New York zase o něco bezpečnější. Tedy dokud se zase nevynoří nějaký další maniak s poněkud pochybnou „zálibou“.
Na konci předcházejícího titulu série (Poslední hodina), který se téměř celý odehrával netradičně v Itálii, dal Deaver českým čtenářům naději, že by se další příběh mohl odehrávat v Praze. Aktuální román Ostrý řez se však celý odehrává v New Yorku, a tak se naděje rozplynula jako mlha nad Manhattanem. I tak zatím u českých čtenářů novinka boduje. Na serveru Databáze knih se dostala zatím na hodnocení 91 %, což ji řadí v autorově bibliografii na druhé místo společně s Rozbitým oknem (vede první titul Sběratel kostí s 92 %; oba posledně zmíněné romány patří do série s Rhymem). Ani na serveru Goodreads si Ostrý řez nevede špatně – s hodnocením 81 % jde zatím o pátý nejúspěšnější Deaverův titul ze všech čtyř výše zmíněných sérií.
Jeffery Deaver je znám tím, že se v každé knize zaměří kromě forenzní kriminalistiky na nějaký další obor lidské činnosti. Tentokrát je to těžba a opracování diamantů, která ale obvyklý „kurz forenzní kriminalistiky“ poněkud vytlačuje (dokonce chybí i obvyklá tabule se soupisem důkazů). Vaše hodnocení knihy tak možná bude záviset i na tom, zdali jsou pro Vás diamanty „prostě jen nějaká sklíčka“ nebo „krása nesmírná“.
Autor nám hned o začátku vnucuje otázku, zdali bude pachatel tentokrát jen „obyčejný“ šílenec, nebo zdali půjde o něco víc. Samozřejmě, asi moc nevyzradím, když řeknu, že půjde. To bychom nesměli Jefferyho znát! Mistr několikanásobných závěrečných odhalení (byť někdy poněkud bizarních) nám posléze překládá „dvousložkovou“ zápletku, u které ale trochu déle trvá, než vstřebáme (než připustíme), že obě složky spolu fungují.
V knize se několikrát opakuje situace, kdy víme, co a jak pachatel provedl, abychom vzápětí sledovali myšlenkový pochod Lincolna Rhyma, ve kterém to popíše téměř totožně. Mám pocit, že dříve to „Linkovi“ a jeho partě přeci jen trvalo trochu déle, takže tady to na mě místy působilo tak trochu uspěchaně.
Z výše uvedených důvodů je pro mě (zatím) vysoké hodnocení poněkud překvapivé. Kniha sice není špatná, ale mezi nejlepší bych ji rozhodně neřadil. Už jsem od Deavera četl lepší tituly. Nicméně v tom aktuálním i tak najdeme vše, co od autora očekáváme. Detailně popsané vyhodnocování důkazů i Lincolnovu genialitu, a přesto lidskost, kdy i on sám chybuje a je ochoten si to přiznat. Setkáme se opět nejen s Amélií Saschsovou, ale i mladým policistou Pulaskim, ostříleným Lonem Sellitem, nebude chybět ani laboratorní technik Mel Cooper. Jak jsem už naznačil, dočkáme se tradičně několika zvratů jdoucích vlnovitě po sobě (některé jsou opět dost na hraně). Jako pravidelný čtenář série jsem jeden uhádl skoro hned, zato bez toho úplně posledního bych se klidně obešel. Nicméně podle dosavadních komentářů ke knize ho mnozí čtenáři přivítali.
Kniha tak zůstává nejnapínavější v okamžicích, kdy se můžeme bát o osud Vimala nebo budoucích obětí – snoubenců. Přesto se u knihy nudit nebudete ani v ostatních pasážích, a pokud jste fanoušci Lincolna a Amélie, ať už řeší jakýkoliv případ, určitě by vám neměla ve sbírce chybět.
Originální titul: The Cutting Edge (2018)
Vydáno: Houder & Stoughton, Londýn (2018)
Vydání v České republice: Domino (2018)
Přeložil: Jiří Kobělka (2018)
520 stran