Opravdové zločiny 3 (Lucie Bechynková)

Zločiny známé i méně známé, které se odehrály v Americe i v Evropě. Ve vzdálenější minulosti, i zcela nedávno. To je pestrá směs, už potřetí vycházející z podcastu o skutečných zločinech.

Jméno spisovatelky Lucie Bechynkové je spojeno především s jejím publikováním o skutečných zločinech. Na toto téma vydala knihu Ženy zločinu či dvojici knižních rozhovorů s emeritním kriminalistou Janem Štočkem, Vrah je v každém z nás. Je spoluzakladatelkou podcastu Opravdové zločiny, na jehož základě začala vydávat stejnojmenné tituly a v nichž reálné kauzy ucelenou, zestručněnou a srozumitelnou formou čtenáři předkládá. Nedávno se na knižní trh dostal už třetí díl této série.

V něm se podíváme výhradně do zahraničí. Většina ze sedmadvaceti prezentovaných případů se odehrála ve Spojených státech, párkrát zavítáme do Velké Británie, jednou do Německa a jednou do Francie. Lucie si pro čtenáře připravila jak méně známé případy, tak pár známějších (např. Henri „Modrovous“ Landru či slavný útěk z Alcatrazu). Sympatické je, že se vyhnula mediálně „profláklým“ případům Teda Bundyho, Eda Gaina, Zodiaka a dalším.

U knih zpracovávajících skutečné události se pochopitelně nedá hodnotit nějaká stavba příběhu, můžeme se pouze zaměřit na styl a srozumitelnost vyprávění. Lucie Bechynková vypráví s lehkým odstupem, nenutí čtenáři vlastní názory a závěry. Látku zpracovala tak, aby z daného případu vytáhla to zajímavé a podstatné. Nezabíhá do zbytečných podrobností, takže čtenáři se dostane základních a dostačujících informací. Pak už bude na něm, jestli si o případu vyhledá něco více. Řada z těch vybraných do této knihy se stala námětem televizních seriálů nebo dokumentů, takže si některé z nich můžete vyhledat, ať už na Netflixu (The Watcher, Candy: Smrt v Texasu) nebo na internetu. Názvy konkrétních filmů či dokumentů autorka v daných případech připojuje na konec kapitoly.

Rozhodně lze pochválit výběr případů, protože jeho hlavním znakem je pestrost. Nenajdeme tu jen vraždy, některé případy se týkají únosů, záhadného zmizení nebo stalkingu. Jeden stalker dokonce obtěžoval blonďatou polovičku ženského osazení ABBY, a o podivném, a hlavně dost nečekaném vyvrcholení příběhu pojednává kapitola Agnetha a Gert. Ne všechny případy zde popsané byly uzavřeny, k některým se policie dodnes tu a tam vrací. Jindy se zase ukáže, že si oběti všechno vymyslely nebo vše narafičily jinak, s až ďábelskou vynalézavostí. Okolnosti některých případů se dodnes nepodařilo zcela vysvětlit, takže lehce zabrousíme i do paranormálních jevů (The Watcher), nebo zjistíme, že strašidelné domy nejsou jen ve filmech (Franklin Castle). Jiné případy mají zase nádech hororu či mysteriózního příběhu (Šaty, které zabíjely). Do světa médií zavítáme případem popisujícím, co zmohla jedna americká Výměna manželek. Jsou tu dokonce dvě kapitoly o mafiánech, ty ale nejsou moc zajímavé. Jednak je v nich spousta jmen, a jednak byla tahle problematika zpracována už mnohokrát jinde a podrobněji. Osobně bych se ve výběru bez těchto dvou případů obešel.

I když jsou některé kauzy představeny v poněkud lehčím tónu, nebo jsou poměrně kuriózní, najdete tu pár příkladů dokladujících, jakých zvěrstev jsou lidé schopni (Colleen Stan: mučení v krabici, Railroad Killer, Vražda skautek). Ty se z mysli vypouštějí hůře. Nejspíš nad nimi budete kroutit hlavou, ale možná se vám to stane i u dalších případů, respektive nepochopitelného jednání obětí či dokonce poroty. Také budete možná překvapeni, že domácí násilí není jen „doménou“ mužů, jak to dokladuje příběh Alex Skeel a Jordan Worth.

Zarazil mě poněkud zvláštní styl sazby, kde jsou některé pasáže psány velkými tučnými písmeny, takže připomínají výstřižky z novin nebo výpisky. Ale dá se na to zvyknout, zvlášť pokud vás konkrétní případ zaujme. Knize by určitě neškodila bohatší foto příloha. Pár fotografií tu sice je, ale ne u všech případů. Pokud autorka píše o atraktivní ženě nebo zdánlivě seriózně vyhlížejícím muži, jistě vás bude zajímat, jak vypadali. Bez toho, aniž byste museli hned sahat po mobilním telefonu a internetovém vyhledavači. Na druhou stranu chápu, že by cena publikace pak byla daleko vyšší.

Třetí svazek opravdových zločinů přináší zajímavou sondu do reálných kauz. Ukazuje, co všechno se může stát a čeho jsou lidé schopni. Něco je kuriózní, něco poměrně otřesné, ale takový už svět zločinu je. Pokud vás zajímá stejně jako autorku, bude pro vás tato kniha nejspíš rozcestníkem, o který případ se zajímat podrobněji. Vám ostatním, kteří do takové hloubky jít nechcete, přinese dostatek informací čtivou formou zaměřující se na to podstatné a důležité.

Text: Lucie Bechynková (2024)
Vydáno: nakladatelství nastole ve společnosti Albatros Media a. s. (2024)
254 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA