Neobyčejný benediktin (Ellis Peters)

Středověká Anglie se opět hlásí o slovo. Mnich Cadfael řeší případy ve třech povídkách. Nečekaná obliba benediktinského mnicha autorku zaskočila, a aby aspoň trochu vyslyšela své čtenáře, pídící se po Cadfaelově životě předtím, než ve zralém věku vstoupil do řádu, napsala tyhle povídky. Příliš toho nevysvětlují, ale vykreslují mnicha už takového, jak ho známe – kterému nic neobvyklého neujde, kdo zná lidi a jejich slabosti a dokáže je shovívavě pochopit a přejít.

V první povídce potkáváme Cadfaela ještě ve službách posledního pána při návratu z válek v Normandii. Všechny bitvy skončily, ale pán se chystá svést ještě jednu, právnickou, o sporné pozemky s shrewsburským opatstvím. A to je moment, který Cadfaela vůbec přivede na myšlenku vstoupit právě tam…

Druhá povídka zastihuje bratra už v řádu, ale ještě ne příliš dlouho. Začíná ale tím zvláštním autorčiným stylem, který osciluje na hraně cynismu, jen ještě malilinko přitlačit… Hamižný pán se lekne, že ho po smrti pošlou přímo dolů, a tak si chce zajistit přímluvu u mnichů tím, že jim daruje krásné svícny. Venku je krutá zima, kdekdo má hlad, ale ze stříbra se hladové krky nenasytí, na Cadfaela tímhle „darem“ moc velký dojem neudělal. Tím spíš, jak se pán chová ke svým nevolníkům…

Třetí povídka se točí kolem opatského šafáře mistra Williama, který zrovna vybírá nájemné. Je však na cestě domů přepaden a okraden, jen se štěstím přežil. Kdo by mohl být tak idiotsky smělý a ukrást celoroční nájemné? Drzý šafářův syn? Nebo jeho mladý písař? Nový a málomluvný bratr? Nebo podomní obchodníček? Podezřelých je mnoho a Cadfael proto přichystá past i s návnadou…

Sice tu ještě nenajdeme vraždy, ty si asi autorka schovávala „na později“, až k nim bratr Cadfael dozraje, ale i tak už tady zasahuje nenápadně ve prospěch práva nebo alespoň vlastních zásad, jak si je sám nastavil.

Aby se vám tři povídky nezdály málo, dostáváte spolu s nimi i fundovaný doslov spisovatelky Františky Vrbenské. V něm vysvětluje kořeny a průběh občanské války, jejíž ozvěny se často dostávají až k branám opatství. Shrnuje životní příběh Ellis Petersové neboli Edith Pargeterové a připomíná, že právě Cadfael stál u zrodu dnes tak oblíbeného žánru historické detektivky. (A já jsem se konečně po dvaceti letech dozvěděla, jak se to jeho velšské jméno správně vyslovuje…) Není pochyb, že paní Vrbenská patří k věrným příznivcům této série…

A jako třešnička na dortu jsou na předsádkách nádherné mapy města Shrewsbury a celého opatství od autorky a ilustrátorky Jany Šouflové. Od teď už budete vědět přesně, odkud a kam utekl podezřelý nebo kde z řeky vylovili dalšího utopence…

Originál: Rare benedictine: The Advent of brother Cadfael, 1991
Překlad: Stanislava Pošustová – Menšíková
Ilustrace: Roman Lupčík
Mapy: Jana Šouflová
Vydal: Mystery Press, 2023
142 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA