Nesmírně zajímavý a čtivý román se přelévá z jednoho žánru do druhého, začíná ale standardní záhadou: čí je to tělo…
Hlavní hrdina se vymyká obvyklým profesím – „Zig“ Zigarowski je skvělým balzamovačem ve vojenském pohřebním ústavu, kde se starají o zvlášť pochroumaná těla vojáků. Když na tabuli s přípravami uvidí jméno vojačky, kterou kdysi znal, chce ji Zig upravit osobně. Ale mrtvá na stole není Nola Brownová… Proč by někdo chtěl výměnu ututlat a v jakém maléru skutečná Nola je, to se Ziggy rozhodne zjistit. A už se veze…
Druhá hlavní postava má snad ještě podivnější povolání než Ziggy. Nola Brownová je totiž vojenskou malířkou, reliktem z dávné minulosti, kdy ještě neměli fotoaparáty. Jezdí na bojiště a zachycuje příběhy štětcem na plátno.
Autorovi se povedlo vyšťourat ty nejzvláštnější vojenské profese, o kterých jakživ nikdo neslyšel, ale umí je vykreslit natolik, že o jejich autenticitě vůbec nepochybujete. A je to také jeden z nejoriginálnějších prvků knihy. Protože jakmile se v příběhu objeví narážky na Harryho Houdiniho, proslulého iluzionistu, vycítíte závan danbrownovského způsobu propojování skutečné historie s fabulací. Pak také nastupuje konspirace na nejvyšších místech. V letadle, které spadlo s falešnou Nolou, seděl totiž i blízký přítel prezidenta. A buď ten, nebo ředitel Tajné služby, něco tutlá. Rozjíždí se velká hra, plná lží, intrik a napíchnutých telefonů.
Meltzerův Mistr úniků je kombinací různých motivů – mladá, traumatizovaná a smrtící hrdinka odkazuje na Lisbeth Salanderovou, ale Nola má navíc mimořádný umělecký talent. Propojení skutečného iluzionisty s vyfabulovaným dějem v akční čtení, kde už nepoznáte hranici fikce, je zas mrknutí pro fanoušky Dana Browna. A prostředí vysoké politiky a Washingtonu D.C. může připomenout skvělé politické thrillery Davida Baldacciho. Dohromady je to chytré a napínavé čtení, ale popravdě, zápletka je tu jen vata. Co opravdu odlišuje tuto knihu od ostatních, jsou hlavní postavy. Ziggy a jeho smutek po ztrátě dcery a jak ho vkládá do práce s padlými vojáky, ten se mi zaryl pod kůži jako už dlouho žádná fiktivní postava.
Autor není na literárním poli žádný zelenáč a je znát, že o armádě toho ví víc, než by civilista měl. Do téhle knihy navíc jako by dal i kus srdce. Mistr úniků je tak nejen napínavým thrillerem, ale v druhém plánu i poctou všem skutečným zaměstnancům doverské vojenské základny a márnice. Plus se mu nakonec povedl i klasický iluzionistický trik: přiměl čtenáře dívat se jinam, aby mohl skrýt svého hlavního padoucha všem na očích…
Originál: The Escape Artist, 2018
Překlad: Filip Klausner
Vydal: Metafora, 2019
438 stran