Šest pacientů, jedna mrtvola. Uvězněni během jedné dlouhé noci v psychiatrické léčebně. Kdo vraždil? Komu lze věřit? Co je vlastně realita? V téhle knize si nebude jistí ničím.
Prostředí psychiatrických léčeben vždy přitahovalo scénáristy a spisovatele. Tajemná zákoutí, podivné existence, pokusy na lidech… Už tak dost ponuré a depresivní prostředí, natož když se k němu přidá vražda nebo alespoň podivné úmrtí. Z tohoto prostředí čerpá i román českého vlasového stylisty a maskéra Petra Novotného. Autor kromě jiného vytvořil výstavu Kalendář osobností, podílel se na módních přehlídkách a řadě dalších aktivit. Ve volném čase se věnuje také spisovatelské činnosti.
Příběh nás zavádí do psychiatrické léčebny kdesi v Anglii, kde se v objektu přestavěném z původní tvrze setkává několik tělesně postižených pacientů na jednodenní léčbě vedené světoznámým psychologem. Je mezi nimi také bezejmenný vypravěč, jehož očima celý příběh sledujeme. Hned po příjezdu najde ve svém pokoji vypravěč podivný vzkaz, že v terapii bude mít roli detektiva. Psycholog hned v úvodu nabádá své svěřence ke koupeli v místním bazénu, díky čemuž se na čtyřiadvacet hodin prý zbaví svých tělesných hendikepů (mimo jiné je tu slepá dívka nebo siamská dvojčata postižená po nešetrném oddělení; vyprávěč je zase němý). Brzy po zahájení procedury je však doktor nalezen mrtvý, někdo ho zabil. Byl vrahem některý z pacientů? Nebo ponurou stavbou obchází někdo další, nějaký vrah zvenčí?
Pacienti začnou obviňovat jeden druhého, ale brzy zjistí, že se díky venku řádící vichřici z objektu jen tak nedostanou a budou muset začít spolupracovat. Komu ale lze věřit? Navíc náš neznámý vypravěč zažívá podivné halucinace, ve kterých doktor obživne, nebo v nichž se stává někým jiným a sleduje předchozí události z jeho pohledu. Jde o nějakou rafinovanou hru, kterou hraje doktor z ostatními účastníky, přičemž jediný pacient je tu on sám? Nebo má skutečně halucinace? Je za tím něco víc? A kdo vlastně onen vypravěč je?
Na tyhle otázky můžete a nemusíte dostat během četby odpověď. Příběh má beze sporu skvělou strašidelnou atmosféru, umocněnou vichřicí a ponurými prostorami staré léčebny. S možnými tajnými chodbami a bůhvíproč zavřeným křídlem budovy, kam nikdo nesmí. Jak oblíbený prvek podobných příběhů! Děj se odehrává v různých časových rovinách, prolíná se v něm realita s fantazií a halucinacemi, někdy se vracíme o desítky minut zpět a sledujeme danou scénu jinýma očima, přičemž by se nám měla vyjevit v jiném světle. Celé je to protkáno mystikou a fantasy a s jistou dávkou hororu. Přiznám se, že podobné příběhy nemám zrovna rád a ani se v nich moc nevyznám, takže bude záležet jen na vás, zdali máte rádi nevysvětlené, alternativní teorie, konec nevyjímaje. Ten samotný nabízí podle autora tři různé varianty, ale je možné, že ani jeden nebude zrovna realistický a dost možná bude opět záviset na vás, co si pod ním představíte. Nebo možná uvidíte i jiné konce.
Pokud vás nastíněné téma zaujalo a opravdu patříte k těm, kteří nemusí mít pro všechno reálné vysvětlení, pak byste tuhle knížečku neměli nechat bez povšimnutí. Ano, píšu „knížečku“, protože těch 136 stran se dá přečíst za jedno odpoledne. Navíc i přesto, že to není můj šálek kávy, musím uznat, že je to příběh zajímavý. Zcela jistě by mu slušela filmová podoba, kdyby se kamery a režie ujal někdo s citem pro hororovou mystiku a dodal příběhu patřičně působivou vizuální stránku.
Přes zajímavý námět se najde pár drobností, které zarazí. Například je otázkou, proč se příběh odehrává zrovna v Anglii. Hlavní postavy sice mají anglicky znějící jména, nicméně v závěru se objeví i pár českých jmen, navíc by se příběh mohl odehrát kdekoliv jinde. Občas „zatahá za uši“ až moc spisovná čeština, například časté opakování slova „zde“. Někdy vyprávění skřípe, jako by si autor nebyl v žánru zcela jistý a chyběl mu zralejší pohled. Na druhou stranu musím zmínit příjemné odlehčení v podobě občasného humoru a různých odkazů na béčkové horory.
Autor knihu pojal jako projekt vzniklý za účelem podpory nadace Emil, které jde částečný výdělek z každé prodané knihy. Projekt podle slov autora podpořilo mnoho sponzorů, tichých sponzorů a osobností, jež propůjčily hlavním hrdinům svou tvář. Tím je myšlena sada fotografií vložených do knihy, kdy pod každé známé jméno je připojeno jméno knižní postavy. Díky tomu si nemusíte lámat hlavu s představivostí, jak by která postava mohla vypadat. Vypravěči poskytl autor svou tvář, dále můžete v galerii najít například herce Jaromíra Noska ztělesňujícího zmíněná dvojčata nebo někdejšího moderátora televize Nova Slávka Bouru coby doktora.
Za mě má tahle směs psychedelie, mystiky a hororu určitě potenciál, na mě je však až moc fantasy. Abych byl objektivnější, zvolím pro shrnutí charakteristiku knihy od samotného autora (je k nalezení na jeho webových stránkách): „Tato alternativní kniha se zaměřuje na podstatu psychologických aspektů, vnitřní konflikty postav a filozofické myšlenky, které čtenáře nadcházející příběh čekají.“ Tak hodně štěstí při putování starou tvrzí, hledání vraha a rozlišení, co je realita a co klam.
Text: Petr Novotný (2023)
Vydáno: nakladatelství Jiří Nosek – KLIKA (2023)
136 stran