Druhý malér pana Mahlera
S Janem Mahlerem jste se už mohli setkat v knize Malér pana Mahlera. Začíná nový školník rok a on navštěvuje bývalého boxera a dnes ředitele gymnázia Hrobaře s tím, jestli by ho znovu nepřijal. Mahler tak znovu dostává práci a od své bývalé milenky a zároveň kolegyně získává také zajímavou brigádu k tomu. Připravit slečnu Žanetu Šemberovou, která pobývala v USA, kde se snažila uživit jako modelka a herečka, k maturitě z českého jazyka a literatury. Finanční prostředky jejího otce a navíc šlechtický titul způsobují, že jen kvůli Žanetě (vlastním jménem Janě) se může konat maturita, kdykoliv bude dvacetiletá slečna chtít. Maturita se povede, ale pak přichází Žaneta za Honzou se zvláštní nabídkou. Ona chce vlastní byt, on peníze na auto z bazaru. Aby získala byt, chce přesvědčit své rodiče o tom, že je Honza její přítel, zkrátka člověk se solidním zázemím, a ona mu za to zaplatí jistou finanční částku. Honza souhlasí.
Ocitá se tak v sídle Šemberů a kromě samotných manželů potkává i další lidi. Musí tak pochopit složitý propletenec milostných trojúhelníků a pomluv.
Oproti jiným knihám učinil tentokrát Pavel Jansa jen jednu postavu románu zároveň vypravěčem. Je jím, jak asi dobře hádáte, sám Honza Mahler, který se slavnou rodinou Mahlerů má společné jen jméno. Jeho otec je školník, matka kuchařka ze školní jídelny. On sám má se světem velkých peněz už jisté zkušenosti ze svého předchozího dobrodružství, moc peněz ale nemá.
Úplně čítankový hrdina zrovna není, udržuje sexuální vztah s vdanou ženu, která se takto mstí svému nevěrnému manželovi. Myslím ale, že v galerii ostatních postav patří k těm sympatičtějším postavám příběhu. O nich za chvíli.
Čekání na vraždu
Na samém začátku románu se Mahler sice zmiňuje o nálezu mrtvoly, ale pak se vrací na začátek k okolnostem, které úmrtí předcházely. Více než o detektivku, i když zelený obal edice Původní česká detektivka hovoří jasně, se jedná spíše o společenský román se zločinem téměř až na konci. Mohli bychom proto příběh přirovnat ke Škvoreckému Lvíčeti.
Pohled na zbohatlictkého Šemberu, bývalého saniťáka, a další postavy románu není zrovna lichotivým obrázkem české společnosti. Najdeme tu ale vyloženě milé postavy jako je starý učitel Hrachovec a jeho sestra, hospodyně u Šemberů. Je tu ale třeba také alkoholem nepohrdající Šemberův bývalý kolega od sanitky a dnes podnikatel Motl nebo ředitel Hrobař, který si možní díky své image bývalého boxera nebere zrovna servírtky, i když vypadá na první pohled jako vtipálek.
Úsměvné je také příjmení vyšetřovací dvojice Kos a Sýkora, kterým Pavel Jansa možná naráží na kapitána Exnera a jeho Beránka a Vlčka. Právě kapitán Exner je v této knize zmíněn, ale najdete tu nepřímé odkazy i na Milana Kunderu, Balzaca nebo i Grosse s Kalouskem.
Jako hru se čtenářem bych pak označil, že Hrobařovo gymnázium, kde učí Mahler, sídlí v krajském univerzitním městě Hradec. Oproti Hradci Králové se ale navíc nachází na Moravě a jezdí tu tramvaje, což jsou údaje, která žádný Hradec na mapě České republiky nesplňuje…
Čtivý kultivovaně napsaný příběh není žádným nervy drásajícím napínákem, dobré a kvalitní počtení ale ano.
Vydalo nakladatelství MOBA
Edice: Původní česká detektivka, sv. č. 102
224 stran
www.mobaknihy.cz