Karanténa (Peter May)

Během posledních pár hodin u policie musí inspektor metropolitní policie vyšetřit vraždu malé holčičky. V izolovaném městě, které je centrem pandemie a kontrolované armádou, to však bude velmi obtížné.

Uběhlo jen pár let nového milénia a ve světě řádí pandemie ptačí chřipky, která se dokáže přenášet z člověka na člověka. Umírají statisíce lidí. Izolovaný Londýn se změnil v trosky sužované drastickými omezeními, nočním zákazem vycházení, enormním nárůstem nakažených a mrtvých a především – všudypřítomným strachem o vlastní život a život blízkých. Kontrolu nad vyrabovaným městem duchů převzala armáda, která neváhá zastřelit kohokoliv, kdo by jen sebe míň porušil nějaké nařízení.

Inspektor Jack MacNeil, obrovitý Skot, žije a pracuje už nějakou dobu u londýnské policie. Tváří v tvář depresivní současnosti a zdrcen zprávou, že i jeho syn se chřipkou nakazil, rozhodne se dát výpověď. Ještě, než mu u sboru uplyne posledních pár hodin, dostane za úkol vyšetřit nález dětských kosterních ostatků na jednom staveništi. S pomocí své přítelkyně, doktorky Amy Wu, zjistí, že se jednalo o zhruba desetiletou asijskou holčičku. O tom, že byla zavražděna, není pochyb. MacNeil se rozhodne, že objasnění brutální vraždy a dopadení pachatele bude to poslední, co u policie ještě musí stihnout. Zbývá mu však už jen pár posledních hodin, a navíc má za sebou stín. Tajemného zabijáka s přezdívkou Pinky, kterého řídí jakýsi tajemný pan Smith. Navíc něco vyšetřit ve městě, kde je v noci možno vycházet jen na zvláštní povolení, a kde jsou vystrašení lidé schopni střílet na všechno, co se jen šustne, bude těžké, ne-li nemožné.

Daniel Bambas, foto: OneHotBook

Někteří si teď možná myslíte, že jde o čerstvý román z prvních měsíců tohoto roku, jiní možná soudíte, že autor zázračně předpověděl pandemii a s ní související karanténu. Pravdu máte částečně tak i tak. Skotský spisovatel Peter May je známý především díky svým detektivním sériím – jednak čínských thrillerů (k dnešku vyšlo česky sedm titulů), dále pak trojdílnou sérií z ostrova Lewis, a nesmím zapomenout ani na šestidílnou řadu Akta Enzo. V roce 2005 napsal novelu Karanténa, kterou však tehdy vydavatelé odmítli s tím, že je nerealistická. V souvislosti s letošní pandemií koronaviru COVID-19 si May uvědomil, že už před léty o něčem podobném napsal. Když to řekl svému vydavateli, ten prý skoro spadl ze židle. Knihu údajně přečetl během jediné noci a okamžitě ji nechal vydat.

Takzvaných „postapo“ titulů (postapokalyptických) existuje hodně a co si budeme namlouvat – rádi se jimi necháme strašit. Čteme si to totiž v klidu domova a myslíme si, že nám nic podobného nehrozí. V případě Petera Maye a jeho Karantény se však už tohle s takovým klidem říci nedá. Jeho Londýn sice vypadá jako v podobných příbězích, to znamená nechybí tam vyrabované obchody, zničené nebo naopak zcela zabarikádované domy, samozřejmě hořící trosky a všudypřítomná a nelítostná armáda, a ještě k tomu nějaká ta politická špína. Nicméně řada prvků, jako nošení roušek, drastická omezení, konspirační teorie a jistá ztráta dosavadního bezproblémového způsobu života je velmi reálná, a tak Vás při čtení nebo poslechu přece jen asi trochu zamrazí. Ostatně ani rabování není moc vykonstruované, jak tomu nasvědčují nedávné události ve Spojených státech související s protesty proti rasismu.

Karanténa je ale především krimi thriller. Odehrává se během pár hodin jedné noci. May staví na klasickém příběhu neústupného a smutkem zužovaného poldy, který má jen málo času na dopadení vraha. Tím pádem se nemůže příliš zdržovat předepsanými policejními postupy. Pravdou ovšem je, že mu několikrát pomůže náhoda, nebo ho zachrání někdo jiný (který má ovšem své vlastní důvody), což ho na druhou stranu polidšťuje. MacNeil se může spolehnout na svou (také asijskou) přítelkyni Amy, později získává ještě dalšího nečekaného spojence, který do děje vnese trochu čerstvého větru. Tahle dějová linie by díky autorově citu pro dávkování napětí fungovala i samostatně, bez pandemie. Nicméně trosky Londýna dodávají jeho pochmurnému příběhu patřičnou atmosféru, která občas sklouzává až k hororu.

Knihy Petera Maye dostávají postupně také svou audioknižní podobu. Na tomto médiu už byla vydána celá trilogie z ostrova Lewis, dále pak první čtyři čínské thrillery a stejný počet titulů z řady Akta Enzo. Všechny vydalo nakladatelství OneHotBook, stejně jako Karanténu, kterou s velmi sympatickým přednesem načetl herec Daniel Bambas (seriály Velmi křehké vztahy nebo Ordinace v růžové zahradě 2). Kapitoly jsou odděleny vkusným hudebním předělem, interpret se dobře vypořádává se stylem mluvy jednotlivých postav. Těch ostatně není (díky nouzovému stavu) v příběhu mnoho, takže se posluchač audioknihy nebo čtenář může v knize snadno orientovat.

Karanténa je skvěle napsaný thriller na pozadí katastrofy, která je díky událostem posledních měsíců bohužel více aktuálnější než jiné postapokalyptické thrillery. Přesto však možná těm pesimističtějším čtenářům ukáže vizi, jak by všechno mohlo být ještě daleko horší. Užijme si tedy tento temný thriller odehrávající se v kulisách nočního zdevastovaného Londýna, vychutnejme si atmosféru, která s koncem knihy houstne a věřme, že se něčeho podobného nikdy nedočkáme. Přesně to vystihl právě Daniel Bambas: „Díky Karanténě si uvědomíme, že realita, ve které aktuálně žijeme, je pořád dost šťastná…“

Knižní předloha:

Originální titul: Lockdown (2020)
Vydání v České republice: HOST – vydavatelství, s. r. o. (2020)
Přeložil: Filip Drlík
392 stran

Audiokniha:

Vydáno: OneHotBook (2020)
Čte: Daniel Bambas
Celková délka: 9 hodin 20 minut
Médium: 1 CD / mp3

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA