Detektivní hry 2 (Agatha Christie)

Světově proslulá a všemi milovaná autorka detektivek napsala také několik divadelních her. Nakladatelství Knižní klub přináší již druhý soubor těch nejznámějších z nich…

Černá káva

První v souboru je Černá káva, která patří k nejstarším autorčiným pracím (vyšla roku 1930) a Christie ji napsala přímo jako divadelní hru. Zajímavé je, že obvykle hry vznikaly adaptací nějakého dřívějšího románu, u Černé kávy je tomu naopak – nejdřív byla divadelní hra, a podle té Charles Osborne (se svolením vlastníků autorských práv) napsal román (česky roku 2016).

Černá káva je Poirotův typický případ, odehrávající se v knihovně na panství, kam je belgický detektiv pozván majitelem sídla. Setkání se však starý pán už nedožije a Poirot tak musí mezi zúčastněnou společností najít jeho vraha. Ve hře je šest šálků kávy a staré lékovky s jedy… Nechybí kapitán Hastings, inspektor Japp a šedé buňky mozkové, tedy klasické rekvizity, jaké známe z televizních adaptací. Co v televizi ale nevidíte, že Poirot například s oblibou kouří nebo že ovládá džiu-džitsu.

A pak už tam nezbyl ani jeden

Druhou divadelní hru není třeba nijak dlouze představovat – zde je nazvaná A pak už tam nezbyl ani jeden, ale znát ji můžete i jako Deset malých černoušků. Hra je adaptací klasického románu o deseti cizincích, kteří byli pozváni na ostrov, kde zůstanou odříznuti od pevniny. A postupně začnou umírat, tak dlouho, že „už tam nezbyl ani jeden“.

Čeští diváci mohli sami obdivovat, jak si Agatha poradila se scénou a napětím na divadelních prknech – „Černoušky“ uvádělo v nedávných letech např. Národní divadlo v Brně nebo pražské Divadla Radka Brzobohatého. Perličkou v této knížce je fakt, že obsahuje obě verze zakončení – jak knižní pochmurnou, tak i optimističtější divadelní. Čtenáři se tak mohou sami rozhodnout, která varianta se jim líbí víc, která k temnému příběhu líp pasuje…

Poslední víkend

Závěrečná z trojice je hra Poslední víkend, kterou Agatha napsala úpravou dřívější stejnojmenné knihy. V Čechách ji před několika lety hrálo pardubické divadlo, jinak nikdo. Jak je zvykem, scénou je pokoj na panském sídle, kam se sjede společnost příbuzných a známých – a do toho zmatku vstoupí slavná herečka, dávná milenka doktora Johna, což přítomným dámám pocuchá peříčka. Není proto divu, že nesympatického Johna někdo zastřelí. A tady se Agatha odchýlila od vlastní knižní předlohy a vypustila ze hry Poirota! V době psaní už ho totiž měla plné zuby a dle jejích slov knihu naprosto zničil, promyšlenou vraždu tudíž musí vyřešit místní inspektor. Sice jsme ochuzeni o závěrečnou ukázku Poirotovy geniality, příběh však má dost výstředních charakterů i bez něj…

Milovníci klasických detektivek Agathy Christie zde mají možnost ocenit její um vykreslit složité spletence vztahů a charakterů jen pomocí dialogů, odmlk a gest. Uznat umění vytáhnout to podstatné a uhranout diváky v sále stejně jako čtenáře nad knihou. Kdo nechce jet do Plzně nebo Příbrami, kde je Agatha aktuálně uváděna, tomu může posloužit tato sbírka scénářů…

 

Originál: Black Coffee, And Then There Were None, The Hollow, 2015
Překlad: Helena šilhánová, Jana Ohnesorg, Hana Petráková
Vydal: Knižní klub, 2018
285 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA