Černé zlato (Dana Stabenow)

Po práci na rybářské lodi dostává Kate další úkol v utajení, tentokrát jako pomocná síla pracující pro ropnou společnost na Aljašce. Čtvrtý česky vydaný román s Kate Shukagovou.

Každý týden vyjde řada nových knižních titulů, detektivní a krimi žánr nevyjímaje. Autoři jsou i přes koronavirovou krizi stále pilní, a tak máme naštěstí pořád co číst. Kromě toho naše nakladatelství sahají i po starších originálních titulech, které v domovské zemi vyšly už před několika lety. Takovým příkladem může být i nakladatelství Mystery Press, které začalo vydávat více jak pětadvacet let staré romány aljašského rodačky Dany Stabenow. Tato dáma, která příští rok oslaví sedmdesáté narozeniny, vyrůstala na rybářské lodi, vystudovala žurnalistiku a po cestách po Evropě začala pracovat pro ropné společnosti Alyeska a BP na Aljašce. Když už všeho měla dost (v BP zůstala šest let), rozhodla se stát spisovatelkou.

U nás jí zatím vyšly romány Chladný den pro vraždu, Devátá oběť a Pod hladinou. Po aktuálním titulu Černé zlato chystá nakladatelství do vydání Hru s ohněm. Dana Stabenow podobně jako řada jejích kolegů a kolegyň využila ve svých románech životní i profesní zkušenosti. Po románu Pod hladinou, který se odehrává z velké části na rybářské lodi, se tak tentokrát přesouváme do společnosti těžařů ropy. Autorka svou hlavní hrdinku Kate Shukagovou opět posílá do vyšetřování v utajení. Tentokrát má Kate zjistit, kdo mezi zaměstnance ropné společnosti distribuuje drogy. Společnost do té doby možná přimhouřila oči nad tím, když si někdo občas v daleké pustině po tvrdé práci „šňupnul“ kokain. Jenže když došlo k předávkování jednoho ze zaměstnanců, tolerance musí stranou. Nemluvě o nebezpečnosti počínání kohokoliv pod vlivem drog v takovém prostředí.

Kate se nechává najmout jako „děvče pro všechno“. Jejím prvním úkolem je řídit firemní autobus. Společně se svou novou kolegyní Toni, která zde pracuje jako průvodce, se stará o skupiny návštěvníků. Mezitím se spřátelí s několika dalšími kolegy a proti své vůli musí svéráznou společnost těžařů tak trochu obdivovat. Nezapomíná však na svůj úkol, má stále oči otevřené a ve volném čase se snaží vyslídit, co se dá. Nesmí však na sebe upozornit a nesmí věřit nikomu. Dealerem může být kdokoliv, příležitostí je mnoho. Navíc je jí brzy naznačeno, že pokazit někomu výnosný kšeft by mohlo být dosti nebezpečné…

Tentokrát není děj takový tah na branku jako v předcházejícím titulu Pod hladinou. Dlouho dobu se v podstatě nic dramatického neděje a autorka zřejmě předpokládá, že zajímavé prostředí ropné společnosti bude pro čtenáře dostačující náhradou. První sled trochu dramatičtějších scén se objeví až někde ve třetině knihy, avšak ani tak nevtáhne čtenáře do děje tolik jako zmíněný předchozí titul. V rozjezdu může mít čtenář poněkud chaos ve spoustě jmen, kromě toho se autorka občas zmiňuje o postavách, o kterých toho mnoho nevíme, pokud jsme nečetli některé z jejích předcházejících titulů. V závěru knihy dojde pak na pár dramatičtějších scén konfrontace s pachatelem, ale i tady by se z daného prostředí dalo vytěžit více.

Nesporným kladem této knihy je autorčina znalost zajímavého prostředí těžařů, kde sama pracovala. Hektické dění mezi zaměstnanci ropné společnosti, které zabírá jednu z úvodních kapitol, je dokonce (v pozitivním slova smyslu) úsměvné. Zejména pro ty čtenáře, kteří podobný chaos ve svém zaměstnání někdy zažili, nebo zažívají. To a mnoho dalšího je odrazem autorčiných zážitků, mimo jiné i práce průvodkyně různých exkurzí z řad soudců, manažerů, inženýrů a mnoha dalších profesí. Autorka rovněž dokazuje svůj vztah k domorodé kultuře a znalost tradic, zvyků a pověstí. Je to markantní zejména ve scénách, které se točí kolem jisté sbírky dřevěných sošek, což tvoří jednu z několika dějových odboček.

Černé zlato vychází ze srovnání s předcházejícím titulem poněkud usedle. Nicméně přináší fundovaný pohled do prostředí, které nás možná zajímá, možná ho obdivujeme, možná nenávidíme, ale přesto nás jeho výsledné produkty potkávají dennodenně. To byl nejspíš také cíl autorky – ne glorifikovat ty, co černé zlato těží, ale přinést objektivní pohled na jejich práci, i se všemi klady a zápory. Ve svém vyprávění zachovává autorka čtivý styl psaní i stejné charakterové vlastnosti své hrdinky – nebojácnost, čestnost, empatii, ale i ironický nadhled. Knize by přesto prospělo méně odboček a lepší využití potenciálu prostředí.

Originální titul: A Cold-Blooded Business (1994)
Vydáno: Head of Zeus (2013)
Vydání v České republice: Grada Publishing, a. s., pod značkou Cosmopolis (2021)
Přeložila: Alžběta Lexová (2021)
384 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA