Bouře (Kristina Ohlssonová)

Nakladatelství Kniha Zlín vydalo Bouři od úspěšné švédské krimi autorky Kristiny Ohlssonové, která představuje severskou krimi tak, jak jste ji zatím příliš neznali. První díl detektivní série vás zavede do pobřežní vesničky, kde veškerý klid končí příjezdem stockholmského finančníka Augusta Strindberga. Za podivných okolností mizí oblíbená místní učitelka a rostou vášně mezi starousedlíky.

Na poklidné vesničce Hovenäset na švédském západním pobřeží není nic zvláštního, dokud ji nezahalí bouře. V tu noc přijíždí bývalý finančník, August Strindberg, jmenovec slavného spisovatele, aby rázně změnil svůj život. Na malém místě totiž chce v bývalém pohřebním ústavu otevřít bazar se starými předměty. A neodradí ho ani neustálé přesvědčovací pokusy kamaráda. Té noci také podivně mizí oblíbená učitelka Agnes Erikssonová. Malé místo ukrývá spoustu tajemství.

Vyšetřování se ujímá policie v čele se sympatickou Marií Martinssonovou, která miluje literaturu a ve městě zároveň vede knižní klub, současně urputně ve dne v noci vyšetřuje. August zatím zjišťuje, že dům, který má pronajat, má děsivou historii. Začíná nabývat přesvědčení, že jeho role je v novém bydlišti trochu jiná, než původně předpokládal.

Celou knihu doprovází ponuro, sychravo, mlha, tedy atmosféra typická pro severní detektivky. Co je tak trochu jiné, je takzvaná feel-good krimi, což je nový směr severské detektivky. Krimi, ze které nepryští litry krve, jak bylo zvykem u některých autorů. Děsivost, silné znepokojení a napětí zůstává, ale ne v krvežíznivé a nadmíru drsné formě. Napětí vás nutí být stále ve střehu a držet se příběhu. Zkrátka, pokud jste chtěli přečíst knihu od někoho, kdo umí výborně budovat napětí, jste u Ohlssonové na správné adrese.

Nechybí ani lidské osudy a mistrně propletené mezilidské vztahy. Je velmi pravěpodobné, že si vás tato nová série získá. Z části působí trochu jako hygge romantické čtení, ale nemusíte se bát, že by autorka mířila více do těchto vod.

Autorka děj umístila do zdánlivě pohodových míst Hovenäset a Kungshamn, až vybízejí k návštěvě. Kristina Ohlssonová k tomu řekla: „Místa sice opravdu existují, ale dům Janssonových v ulici Kärleksvägen ani Augustův dům v Kungshamnu už ne. Důvod je prostý: Vymyslela jsem si dva domy se strašlivou minulostí a nechci, aby byly spojovány se skutečnými domy a  adresami. Ten, kdo se bude procházet po Kärleksvägen v Hovenäsetu, zjistí, že tam žádný dům s číslem popisným 21 ani 23 není (a ano, představte si, že čísla domů se občas mění). Takže k žádnému zločinu, který by místní obyvatele ovlivnil tak, jak popisuju v knize, nedošlo. Naštěstí.“

Příběh a scénu si během čtení můžete natolik dobře představit, že vyloženě vybízí po filmovém zpracování. Po čtenářích, které série „zaháčkuje“ a nebudou se moci dočkat pokračování s názvem Ledoborec, je vyžadována velká trpělivost, protože musí počkat do podzimu příštího roku.

Nakladatel: Kniha Zlín, 2022
Originál: Stormvakt, 2020
Překlad: Vendula Nováková
480 str.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA