Ve čtvrtek 18. dubna večer proběhlo na Nové scéně Národního divadla udílení cen Magnesia Litera za nejlepší literární počiny vydané v loňském roce. Cenu za nejlepší detektivní román získala Jana Jašová s titulem Krutý měsíc.
Cena Magnesia Litera byla letos vyhlášena již potřiadvacáté. V loňském ročníku se rozrostla o tři nové žánrové kategorie – Literu za detektivku, za žánr fantasy a za humoristickou prózu. Loni ještě byly „nováčkovské“ kategorie vyhlášeny v předvečer slavnostního předávání, v Knihovně Václava Havla. Letos si už ale vydobyly své místo v přímém televizním přenosu slavnostního večera (vysílala ČT art). Předání cen ve všech deseti hlavních kategoriích a čtyř zvláštních ocenění tak proběhlo v jediný večer. Prvním oceněným byla právě Jana Jašová.
Čerstvá držitelka ceny za nejlepší detektivku je také úspěšná překladatelka. Za překlad románu Michelle Paverové Zrádce přísahy získala v roce 2010 Zlatou stuhu. Vedle překladatelské činnosti se pustila do vlastní tvorby. V roce 2021 byla opět oceněna Zlatou stuhou, a to za knihu pro mládež s názvem Psí dny. Před dvěma lety vydala psychothriller Znič to jméno vyprávěný z pohledu několika žen. Román se dostal do nominace na loňskou cenu Magnesia Litera, ale autorce kovovou sošku knihy přebral František Šmehlík se svým krimi thrillerem Šelma. Posledním nominovaným titulem minulého ročníku byla detektivka Hra o přežití Davida Urbana.
Nevyšlo to ještě ani v Ceně Jiřího Marka, o kterou se kniha Znič to jméno také ucházela. Cenu za nejlepší detektivku roku 2022 tentokrát dostal David Urban (za Hru o přežití) a Jana Jašová se musela spokojit se třetím místem. Šelma ji totiž předběhla i tentokrát a obsadila druhou příčku. Autorka si pro cenu nemohla dojít, a tak ji zastoupila redaktorka z nakladatelství, která řekla, že spolupráce s paní Jašovou je díky její disciplinovanosti snem každého nakladatele.
V letošním ročníku konečně Jana Jašová dosáhla na metu nejvyšší. Z téměř třech desítek titulů porota Magnesia Litera 2024 nominovala její druhý román (opět psychothriller) Krutý měsíc, který o cenu soutěžil s detektivním thrillerem Veroniky Martinkové Vina a trest a detektivkou Se džbánem pro vodu Marie Horové. Cenu čerstvé laureátce předal herec Vladimír Javorský. Jana Jašová pak s nadsázkou řekla, že by měla možná také poděkovat „tomu viru z Číny“, jelikož se stal kulisou pro její příběh. Na závěr své krátké, a dokonce lehce dojemné, řeči poděkovala čtenářům, že čtou. Nejen detektivky, ale že čtou vůbec, protože to jí připadá fantastické. Její řeč byla podle mého názoru jednou z nejhezčích, která na slavnostním večeru zazněla.
Jen dodejme, že román Krutý měsíc je o osudu dvou žen uvězněných během lockdownu v malé vesničce v Lužických horách. Obě se vzájemně nemusejí, ale jsou pod vlivem zlověstných okolností nuceny překonat dlouholetou nevraživost a spolupracovat. Přitom objeví společnou, leč hodně temnou minulost.
Samozřejmě blahopřejeme všem oceněným, ale i těm, jejichž tituly se dostaly alespoň do trojice nominovaných. V tak prestižní soutěži je to jistě úspěch. Stejně jako to, že si kdysi opomíjený a podceňovaný detektivní žánr nakonec našel cestu i do těch nejvyšších klání.