Prestižní literární cena Magnesia Litera byla letos rozšířena o tři knižní ceny Litera – za detektivku, fantastiku a humoristickou knihu.
Už dvacet let je posláním výročních knižních cen Magnesia Litera podpora a popularizace kvalitních knih, původních i překladových. Vyhlašovatelem cen je spolek Litera. Ceny jsou udělovány každoročně, obvykle na začátku druhého čtvrtletí roku za rok předcházející. Letošní ročník byl rozšířen o tři kategorie – za detektivku, fantastiku a humoristickou knihu. Tříčlenná porota (pro každou kategorii jiná) měla nejprve za úkol nominovat tři tituly. Do nominace se dostala psychologická detektivka Znič to jméno překladatelky a spisovatelky Jany Jašové, detektivní thriller Šelma od Františka Šmehlíka a detektivka Hra o přežití kriminalisty a spisovatele Davida Urbana.
Z tajného hlasování poroty nakonec vyšel vítězně osmadvacetiletý ostravský rodák František Šmehlík, mimo jiné i trojnásobný mistr republiky v judu, pro kterého bylo psaní koníčkem už od školních let. Román Šelma je jeho třetím vydaným titulem a druhým detektivním titulem. Debutoval souborem pěti hororových povídek Temné znamení, poté přišel detektivní thriller z odlehlé horské osady Slyšet jeleny zpívat, za který loni obdržel třetí místo v literární soutěži Cena Jiřího Marka (za nejlepší detektivní titul vydaný v předcházejícím roce) a letos se stal vítězem v nově vyhlášené kategorii Magnesia Litera.
Pro úplnost dodejme, že v kategorii Litera za fantastiku vyhrála Vilma Kadlečková za Program apokalypsy (osmý díl ságy Mycelium) a v kategorii Litera za humoristickou knihu dvojice autorů Martin Mach Ondřej a Lela Geislerová za knihu komiksových minipříběhů (stripů) Zen žen s podtitulem Jednou se tomu zasmějem.
Slavnostní vyhlášení cen Magnesia Litera 2023 proběhlo v pondělí 17. dubna na Nové scéně Národního divadla v přímém přenosu na programu České televize ČT art. Nicméně vítězové nových žánrových kategorií byli vyhlášeni o den dříve, v pražské Knihovně Václava Havla. Vyhlášení moderoval literární kritik Pavel Mandys, jeden z pořadatelů soutěže Magnesia Litera (mimo jiné také spoluautor Dějin české detektivky). Každý z čerstvých laureátů měl možnost přečíst ukázku ze své oceněné knihy a následně byl moderátorem vyzpovídán.
František Šmehlík vystoupil na pódiu v sále knihovny jako první. Byla na něm znát jistá nervozita a nebylo divu. Tři vydané knihy, dvě ocenění, spousta diváků v sále, k tomu přítomnost televizní kamery (přenášelo se živě na web ČT art). Nicméně v rozhovoru si vedl dobře a mnohdy dokázal pohotově a vtipně reagovat a moderátorovy otázky. Například na otázku, proč zvolil umístěné knihy, ve které vystupuje sériový vrah, zrovna na Šumpersko, odpověděl: „A byl jste někdy na Šumpersku? Šumpersko a Jesenicko jsou ideální oblasti k napsání české detektivky v severském stylu.“ Šlo samozřejmě o nadsázku… Spojení dráhy reprezentanta v judu a spisovatele je jistě netradiční, František Šmehlík v něm ale jistý smysl vidí: „Stejně jako v judu je třeba i v literatuře se soupeřem seknout na zem“. Vysvětluje, že v obou profesích musíte soupeře (tedy vlastně i čtenáře) ohromit (seknout s ním), soupeř si musí myslet, že ví, co uděláte, aby pak poznal, jak moc se mýlil. Úspěšný autor ale také dodává, že stejně jako je v judu důležitá úcta k soupeři, tak i v literatuře musí fungovat úcta ke čtenáři.
Zatímco ve zmíněných „Jelenech“ nebyly žádné postavy vyloženě hlavní (vyšetřoval tu hned celý tým ostravských kriminalistů), Šelma je prvním dílem ohlášené série, ve které je hlavní postava olomoucké vyšetřovatelky jménem Laura Ara (po matce je napůl Španělka). Vzhledem k veleúspěšnému startu Šmehlíkovi literární kariéry se určitě máme v dalších dílech na co těšit.