Spisovatel Antonín Mazáč pokřtil svůj třetí detektivní román

V pražské kavárně Činoherního klubu se v polovině října odehrál křest třetího detektivního románu Antonína Mazáče. Kmotry knihy Aristokrat byli spisovatelé Michal Sýkora a Jiří Březina. Křest moderovaly herečky Stanislava Jachnická a Miriam Chytilová.

Antonín Mazáč se narodil v roce 1979 v západočeském Chodově. Vystudoval Střední průmyslovou školu. Dva roky pracoval jako redaktor časopisu Lemurie, později stejnou dobu působil jako šéfredaktor povídkového časopisu Sententias. Od loňského roku šéfuje měsíčníku Loketské listy a je spisovatelem na volné noze.

Literárně debutoval v roce 2011 spoluúčastí na povídkové knize Hledá se autor bestselleru. K detektivkám ho přivedla jeho matka, milovnice detektivek. Díky tomu a jeho lásce k tzv. americké drsné škole se ve své tvorbě věnuje převážně detektivnímu žánru. Kromě Aristokrata je dosud podepsán pod osmi tituly. V roce 2014 mu vyšel triptych detektivních novel Noční tep, následovala další trojice příběhů Křest ohněm. Prvním samostatným detektivní románem byla Letargie z roku 2017. Poté autorovi vyšel další detektivní román, Nezbytná opatření. V roce 2019 si odskočil do hororového žánru a na pulty knihkupectví se dostal jeho titul Tři kříže.

Dnes žije v Karlových Varech, kterým zůstává ve svých detektivkách (jejichž hrdiny by rád jednou viděl na televizní obrazovce) věrný. Je otcem literární soutěže Česká lupa a několikrát byl také porotcem soutěže o Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivní román roku.

Aristokrata prý psal čtyři měsíce. Leckoho z pozvaných možná tahle poměrně krátká doba překvapila, ale autor sám říká, že Letargie měla téměř 550 stran a napsal ji za tři měsíce. Zkrátka jakmile se pustí do psaní, pořádně se do toho zakousne. V době vzniku této reportáže zatím devět hodnotících čtenářů vyneslo Aristokratovi na Databázi knih hodnocení 96 % (pro srovnání – Letargie získala slušných 88 % a Nezbytná opatření 86 %). Jde tedy o autora, který se určitě v detektivním žánru prosadil. Křest knihy si tak proto žádal nejen věhlasné kmotry, ale také moderování na úrovni. Obojí spisovatelé Michal Sýkora (čerstvý držitel Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivku roku 2020) a Jiří Březina (který cenu obdržel rok předtím, a to již podruhé) splňují, stejně jako herečky a moderátorky večera Stanislava Jachnická a Miriam Chytilová.

Antonín Mazáč se jim svěřil, že pro něj jsou „moderátorským snem“, a to především díky jeho oblibě seriálu Přátelé, jehož dvěma hrdinkám (Rachel-Chytilová, Phoebe-Jachnická) propůjčily své hlasy. Sama Stanislava Jachnická má k detektivkám poměrně blízký vztah. Napsala dvě divadelní hry, přičemž jedna z nich – Pět za jednu – se stále hraje v divadle Mana. Román Aristokrat jí prý nevyděsil, jako autorovu kamarádku a první čtenářku jeho děl, ale rozhodně ji zaujal.

Moderátorky pak vyzpovídaly oba kmotry. Michal Sýkora chystá ještě jeden román s komisařkou Marií Výrovou (v televizní sérii ji ztělesnila Klára Melíšková), ale má zatím hotovou jen jednu kapitolu, jelikož se mezitím věnoval románu mimo detektivní žánr, odehrávající se na olomoucké univerzitě. Na dotaz, proč si mužští autoři pro romány vybírají ženské hrdinky, Michal Sýkora odpověděl, že se chtěl vyhnout postavě policisty-drsňáka. Ti podle něj u nás působí spíš legračně. Zvolil si tedy za hrdinku policistku-dámu, která pachatele spíš „ukecá“.

Na stejnou otázku pak odpověděl i Antonín Mazáč. V Letargii měl mužského hlavního hrdinu (Sašu), ale byla tam také postava vyšetřovatelky Andrey Šimečkové, která se mu pak pro zápletku Aristokrata zdála jako hlavní postava vhodnější (Saša se v tomto románu ale také objeví).

Druhý z kmotrů, Jiří Březina čte jak cizojazyčné detektivky, tak i ty české, aby byl v obraze, o čem kolegové píší. Snaží se to pravidelně střídat. Na otázku, zdali si čeští autoři detektivek konkurují, odpověděl, že se spíše podporují.

Celý večer věnovaný křtu knihy byl dobře a zajímavě zorganizován. Nechyběla čtená ukázka jak autorem knihy, tak později oběma herečkami, které se v přednesu střídaly. Zajímavým oživením byl kvíz, který si Antonín Mazáč připravil současně pro obě dámy, i pro kmotry. Ti dostávali otázky ohledně znalosti českých detektivek, ale i zahraničních knižních detektivů. Na moderátorky zase čekaly otázky týkající se seriálu Přátelé. Vše však probíhalo v odlehčeném a humorném duchu.

Jak Antonín Mazáč, tak oba kmotři i moderátorky, včetně dvou pozvaných dam z nakladatelství Grada, která Aristokrata vydala, se shodli na tom, že se české detektivky těší velké oblibě. Autoři se vzájemně podporují a jsou vděční za jakoukoliv propagaci. Snad tedy i tato reportáž k ní přispěje. Autorovy dosavadní úspěchy i zajímavá zápletka jeho aktuálního románu, pokřtěného na velmi příjemném a dobře zorganizovaném večeru, si to zaslouží.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA