Malé pikantní vraždy (Jussi Adler-Olsen) kniha versus audiokniha

Jak změnit od základu svůj život? Staňte se profesionálním vrahem. Dezertovali jste z armády? Je tu pro Vás řešení. Jen je otázkou, jestli nebylo v armádě lépe… Dvě brilantní a svěží povídky dánského bestsellerového autora jsou plné černého humoru, napětí, ale i vážnosti.

Dánský spisovatel Jussi Adler-Olsen se proslavil krimi příběhy o kodaňském policejním Oddělení Q. Jeho romány s hlavním hrdinou, svérázným Carlem Mørckem, jsou u čtenářů velmi populární. První čtyři díly série byly zfilmovány, pátý díl by měl jít do kin v příštím roce. Adler-Olsen je všestranně nadaný, věnuje se mimo jiné také hudbě, ať už jako aktivní muzikant, nebo jako skladatel filmové hudby. Přitom zůstává skromný a oplývá příjemným humorem, o čemž se mohli mimo jiné v roce 2012 přesvědčit i čeští návštěvníci knižního veletrhu Svět knihy nebo Paláce knih Luxor, kde proběhly autogramiády tohoto úspěšného spisovatele.

Nyní se k jeho fanouškům z řad čtenářů dostávají dvě povídky, které také vydalo nakladatelství OneHotBook jako audioknihu. V ní máme možnost ocenit obě výše zmíněné vlastnosti autora – vyprávěčský um a smysl pro humor.

První povídka se jmenuje stejně jako titul, Malé pikantní vraždy. Jejím hrdinou je stárnoucí Lars, pro kterého jeho manželka měla jediné slovo: nudný. Když ho nakonec opustila, rozhodl se s tím něco udělat a začal investovat své tenčící se úspory do svého zevnějšku. V kadeřnickém salónu, jehož majitelem je gay, který si říká Francois, náhodou vyslechne rozhovor dvou klientek. Dámy si stěžují na své manžele a jedna z legrace fantazíruje o tom, jak by svého chotě sprovodila ze světa a kolik by za to byla ochotna zaplatit. Larse rozhovor zaujme a rozhodne se, že skoncuje s nudou nejen změnou vizáže, ale také změnou „povolání“. Rozprodá, co může, aby trochu občerstvil své bankovní konto, vezme si na leasing drahý vůz a může začít s kariérou nájemného vraha.

Jako pravidelný návštěvník Francoisova salónu mu netrvá dlouho, než zde objeví první slibnou klientku. Přes počáteční riziko prozrazení kupodivu všechno vychází. Lars – který si nyní po kadeřníkově vzoru říká Michel – zbavuje klientku nepotřebného manžela a přichází si na první slušné peníze. Jeho zásadou je, že všechno musí vypadat jako nehoda. I přes drobné smolné okamžiky se mu poměrně daří. Získává nové klientky a nebojí se ani „dvojité zakázky“, když manželé chtějí zabít jeden druhého. Ale jak už to tak bývá, s jídlem roste chuť a s úspěchem opadává opatrnost

Tahle povídka je mnohem delší než ta následující, ale její zápletka je vystavěna tak dobře, že by mohla být bez problémů rozvinuta do samostatného románu. Oplývá jemným černým humorem pramenícím především z několika smolných situací, do kterých se Lars/Michel dostává (není problém mu dokonce začít fandit) a také z faktu, že je vyprávěna s lehce cynickým nadhledem. Kromě toho nepostrádá napětí a překvapivý závěr – takovou lahůdku, kdy zjišťujeme, kdo nakonec bude mít navrch.

Druhá a o poznání kratší povídka Škvíra se odehrává v německém městečku a začíná brutální vraždou dvou starých manželů. Zločin je o to šokující, že někdo oba pětaosmdesátileté manžele podřízl a navíc ještě vyhodil z okna jejich bytu. Zatímco komisař, který má případ na starosti, neví kde začít, vyprávění nás zavede až do druhé světové války, kdy jistý mladý muž dezertoval z armády a vrátil se ke své snoubence, která ho ale s velkým nadšením nevítala. Aby ho nikdo nenašel a nepopravil za dezerci, ukryje ho na půdě jejich domu. Mladý voják však netuší, že jeho jediným spojením se světem bude nadlouho úzká škvíra ve stěně …

Těžko uvěřitelný, až bizarní příběh pojednává o jednom velkém a krutém podvodu, který začal už za války. Připomněl mi, že jsem kdysi slyšel o povídce na podobné téma, takže možná tahle zápletka není zas tak ojedinělá. Humor tu už ovšem chybí, povídka je poměrně smutná, až dojemná. S objasněním závěrečné pointy se dostáváme téměř do současnosti, a i tady se nabízí myšlenka, že by klidně povídka mohla pokračovat dál nebo by mohla být i námětem na ponurý thriller. Ale lze ji brát i tak, že na malém prostoru se mohou dobří vyprávěči předvést, a to tady Jussi přesně dělá. Navíc i přes za vlasy přitažený námět lze v povídce vypozorovat jisté podobnosti či poselství.

Obě povídky namluvil herec Petr Čtvrtníček. Myslím, že to byla vzhledem k tématu velmi dobrá volba. Jeho mírně chraplavý hlas a lehce cynická intonace včetně divákům dobře známého specifického tázavého hlasu je ideální pro černohumorný krimi příběh i pro poněkud zvláštní povídku. Audiokniha obsahuje jen minimální hudební předěl, najdeme ho pouze mezi první a druhou povídkou. I když jsou obě povídky nejspíše ještě děleny do kapitol, není to skoro znát, Petr Čtvrtníček obě povídky v podstatě přečte na jeden zátah. Známý komik a recesista není možná klasickým interpretem audioknihy jako třeba vytížený herec Martin Stránský, ale jeho projev je velice příjemný a může vás překvapit.

Malé pikantní vraždy jsou přesně pro ty, kdo si chtějí dát nějakou odpolední svačinku v podobě dobře napsaného příběhu, který vedle detektivní zápletky nepostrádá humor, nadhled, ale i pochopení a možná i (v případě druhé povídky) námět k zamyšlení. Pokud se nechcete právě pouštět do většího románu, tohle je nabídka více jak dvou příjemně strávených hodin, ve kterých můžete zasmát, ale možná Vám i lehce přeběhne mráz po zádech.

Knižní předloha:
Originální titul: Små pikante drab (2019)
Vydání v České republice: Host – vydavatelství, s.r.o. (2019)
Přeložila: Kristýna Václavů (2019)
104 stran

Audiokniha:
Vydáno: OneHotbook (2019)
Čte: Petr Čtvrtníček
Celková délka: 2 hodiny 21 minut
Médium: 1 CD / mp3

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA