S kouzelníky je to jako s detektivkami. Snažíme se uhodnout, kdo je pachatel, ale pokud je naše tušení správné, jsme zklamaní, že jsme přišli o překvapení. U mágů se také snažíme odhalit, v čem kouzlo spočívá, ale čím méně toho odhalíme, tím více můžeme být kouzlem okouzleni. Jak na mladé čtenáře zapůsobí druhá dětská detektivka populárních autorů?
Dvanáctiletý Artur se před časem přestěhoval s rodiči do nového města. Hned na jedné ze svých prvních obhlídek okolí se skamarádil se stejně starou dívkou Bárou, která je také jeho spolužačkou v nové třídě. Na toulkách městem spolu objevili tajemnou vilu ještě tajemnějšího pana Vrchoty. Ten je původně přistihl, když mu potají prozkoumávali zahradu, přesto jim dovolil využívat svou kůlnu, překvapivě plnou nejmodernějších technických „hraček“. Také jim svěřil venčení svého německého ovčáka, kterému dvojice začala říkat Šerlok.
Nyní se Artur s Bárou zúčastní školního výletu do místního divadla kouzel. Iluzionista říkající si Devil Magicus si při vrcholném čísle zmizení vybere jako „dobrovolníka“ učitelku, jenže kouzlo se nějak zvrtne. Kantorka sice opravdu zmizí, ale už se znovu neobjeví, což překvapí i charismatického kouzelníka. Nastává poprask a do divadla vtrhne police. Zdá se, že učitelku během představení někdo unesl a využil k tomu kouzelnické číslo. Jako první podezřelý je ovšem mág sám. Artur s Bárou, kteří milují řešení detektivních záhad a rádi si hrají na agenty (odtud společný název obou knih „Tajná dvojka A + B“), musí nyní nejen zbavit kouzelníka podezření, ale hlavně najít oblíbenou učitelku. Samozřejmě k tomu opět budou muset využít technické vymoženosti od pana Vrchoty a také Šerloka, který jak se zdá, má dost neobyčejné schopnosti.
Manželé Klára Smolíková a Jiří Walker Procházka jsou pojmy coby jednotlivci i jako autorské duo. Scenáristka, publicistka a lektorka Klára Smolíková se věnuje především tvorbě pro děti. Nějaký čas pracovala v Husitském muzeu v Táboře a krátce v pražském Národním muzeu. Publicista a spisovatel Jiří W. Procházka je kultovním autorem řady titulů v žánru sci-fi a fantasy, za něž byl několikrát oceněn. V poslední době se podílel na dvou zajímavých projektech – detektivce Šest nevinných psané šesticí autorů a světovém povídkovém projektu Praha noir, kam také autorsky přispěl. Oba spisovatelé vydali před dvěma lety společný titul Mrtvá šelma, který je prvním detektivním románem (pro dospělé) ohlášené řady Souřadnice zločinu. Kromě toho také jezdí po celé republice a pořádají osvětové besedy především s dětskými čtenáři.
Poprask v divadle kouzel je volným pokračováním příběhu Zločin mezi dinosaury, který vyšel v roce 2016. V listopadu letošního roku by měla vyjít Zbloudilá střela, už třetí detektivní dobrodružství dětské dvojice. Stejně jako v první knížce i tentokrát jsou na konci každé kapitoly kvízy, které se určitým způsobem vážou k tématu kapitoly. O ilustrace se opět postaral Viktor Svoboda, který s Klárou Smolíkovou spolupracoval například na kresleném projektu Jak se dělá komiks.
Druhý příběh Artura a Báry je tentokrát přímočařejší než jejich první dobrodružství. Už není nutné vytvářet dějové odbočky v podobě seznamování obou hlavních postav, ani není třeba odbočovat k pátrání v tajemné zahradě. Příběh je opět napsán příjemným a nekomplikovaným stylem, který samozřejmě vychází ze zaměření na dětského čtenáře, ale nebude nudit ani dospělého. Už jen proto, že si autoři tentokrát vybrali stále atraktivní téma kouzelnického vystoupení, což je představení samo o sobě trochu tajemné a může být někdy i strašidelné. A když ještě do toho zmizí oblíbená učitelka a je třeba dokázat kouzelníkovu nevinu, vydá to na pořádné dobrodružství. Osobně se mi líbilo více než to první, kde v podstatě také nehoda maskuje jiný zločin.
Na veletrhu Svět knihy 2017 uvedla jistá česká spisovatelka, že by nemohla psát detektivky pro děti, poněvadž si nedokáže spojit vraždu, která podle ní musí v detektivce být, s dětským čtenářem. Společná knížka Kláry Smolíkové a Jiřího W. Procházky dokazuje, že k tomu, aby byla napínavá pro děti a čtivá i pro dospělého čtenáře, tam ani vražda být nemusí.
Text: Klára Smolíková a Jiří W. Procházka (2017)
Vydáno: Fragment (2017)
144 stran