Nenápadný bruselský detektiv Michel van Loo přijímá zakázku od krásné lady. Ta pochází z Prahy z židovské rodiny, která padla za oběť nacistickým plánům – rodiče byli odvezeni do koncentračních táborů a od té doby je nikdo neviděl. Ale zbylo po nich bankovní konto v Basileji, které právě někdo vybral. Ten někdo se představil jako pan Gutmeyer, pohřešovaný otec oné dámy, což je krajně nepravděpodobné a podezřelé. Michel má za úkol najít podvodníka a obsah konta s ním. Brusel v 50. letech plný poválečných emigrantů je jak tavící kotlík Evropy, všichni chtějí zapomenout na minulost, odstřihávají se od ní, mění si jména, nebo odjíždějí do nedávno vzniklého státu Izrael. A pamětníci z Prahy, kteří by Gutmeyera možná znali, začínají umírat dřív, než se k nim van Loo stačí dostat…
Detektiv van Loo je kapku na baterky. Jeho přítel lékárník o něm tvrdí, že „si po zralé úvaze vybral práci, ve které je ten nejhorší“ což docela sedí. Zapomíná, na co se chtěl zeptat, a mozkem celé jeho detektivní kanceláře je vlastně jeho snoubenka-kadeřnice. Jako vyšetřovatel je vážně roztomilý, zvláště když pracovní hovory vyřizuje v salonu, kde mu radí dámy s ondulací. Díky jeho zmatkům je už tak komplikovaný případ ještě zamotanější, a to už je co říct. Zemřel Gutmeyer v Terezíně nebo ne? A je vůbec jeho dcera jeho dcera? Detektiv van Loo jede hledat odpovědi spolu se svým přítelem do Izraele, země zaslíbené…
Je nesmírně zvláštní číst o dramatické minulosti vlastní země z pohledu zvenčí, a navíc tak ležérně jako v téhle knížce. Je jasné, že právě spojení s Československem byl důvod, proč Argo Berenbooma vydalo, na druhou stranu bych se nedivila, kdyby některé čtenáře urazil kapku neuctivý přístup, jakým tady postavy hovoří o dosud bolestných tématech, jako je holokaust. U nás by nikoho ani ve snu nenapadlo mluvit o těchhle věcem jinak než ztišeným hlasem a tragikou ve tváři. Ale Belgie byla vždy trošku mimo hlavní dění, nemá nijak zvlášť zatíženou minulost, má spíš důvod se opatrně usmívat. Tak proč se neodvázat?
Pro české čtenáře tak může být opravdu neobvyklým zážitkem vidět střípky ze své minulosti coby součást detektivky – ale nijak supervážné jako třeba u Philipa Kerra a jeho série z nacistického Německa. Možná je to taky tím, že se Berenboomův příběh neodehrává přímo za války, ale až řadu let po ní, že nás nedusí depresí. Vážné to sice je, ale podané nevážně. Belgicky jemňounce odlehčený styl s nedovtipným truhlíkem v hlavní roli pozvedá nesporná autorova inteligence a rozhled, s jakým dokázal historická fakta skloubit s detektivní fikcí.
Gutmeyerovo bohatství je zvláštní historická detektivka, která má kořeny uprostřed pekla koncentračních táborů, ale řeší se hlavně vášnivými disputacemi nad skvělým belgickým pivem a mizernou izraelskou kávou…
Originál: La Fortune Gutmeyer, 2015
Překlad: Tomáš Havel
Vydal: Argo, 2016
266 stran