Tom Cruise jako Childův Jack Reacher ve filmu Poslední výstřel

Jack Reacher Poslední výkřikBritský autor Lee Child (nyní žijící v USA) začal psát údajně z nudy román o bývalém vojenském policistovi jménem Jack Reacher (Jatka). Hned první kniha měla okamžitý úspěch, a tak po ní následovaly další. Dnes jen česky přeložené romány této série dosahují téměř k dvaceti titulům.

Jack Reacher je popisován jako vysoký modrooký blonďák, který se po propuštění z aktivní služby jen tak toulá po státech. Nikdo neví, kde bydlí, jezdí autobusem a setkat se s ním je možné, jen když Reacher sám chce. Není celkem divu, že tato postava a její příběhy upoutaly filmaře.
K realizaci to však chvíli trvalo, a tak nakonec filmaři sáhli v roce 2012 po devátém titulu v řadě s názvem Výstřel (One Shot). Fanoušci série by mohli zajásat, ale jen do té doby, než zjistili, že se titulní role ujme Tom Cruise. Který je, jak známo, nejen tmavovlasý a hnědooký, ale také poměrně malý.

Když jsem viděl zfilmovaný titul v programu stanice HBO (pod nepochopitelným překladem Poslední výstřel – proč si sakra čeští distributoři myslí, že musí „umělecky“ zasahovat do titulů?), byl jsem tedy zvědavý a usedl ke sledování. Předem říkám, že jsem žádnou knihu od Lee Childa nečetl, a tak jsem film sledoval bez jakýchkoliv předsudků. A musím přiznat, že jsem si ho celkem užil.

Děj začíná velmi dobře natočenou scénou, kdy neznámý odstřelovač ukrytý v nadzemním parkovišti zastřelí puškou s dalekohledem pět lidí (z toho mrazí už jen v souvislosti s nedávnými podobnými případy ve Spojených státech). Policie na základě zajištěných stop najde velmi rychle podezřelého. Je jím bývalý armádní odstřelovač James Barr. Ten se s policií odmítá bavit a napíše pouze na papír tři slova „Sežeňte Jacka Reachera“. Při transportu do věznice je úmyslně posazen mezi ty nejbrutálnější vězně, kteří ho v dodávce téměř ukopou k smrti. Domnělý vrah je v kómatu a vše se zdá být jasné.
Jack Reacher Poslední výkřikJack Reacher se skutečně zázračně objevuje. S Barrem se znal a kdysi mu slíbil, že když se dostane do průšvihu, tak přijede. Ke spolupráci ho donutí dcera prokurátora Helen Rodinová (Rosamund Pike), která je navzdory všem ostatním přesvědčená, že si Barr zaslouží spravedlivý proces a že by neměl být díky duševní poruše popraven.
Reacher celkem snadno objeví důkazy svědčící o tom, že je Barr nevinen (o tom by asi žádný divák nepochyboval i kdyby to nebylo – celkem zbytečně – zjevně ukázáno pohledy do tváře zabijáka i Barra). Také zjistí, že o jeho přítomnosti ví stále více lidí, kterým záleží na tom, aby byl Jack ze hry. Neustále ho někdo sleduje, je zavlečen do léčky, ve které by měl být zabit nebo alespoň odstaven na dlouhou dobu. Jack však jako bývalý voják ovládá různá bojová umění a techniky jak přežít. Jeho protivníci to rozhodně nebudou mít lehké…

Nemohu posoudit, kolik bylo z knihy vynecháno a kolik si filmaři upravili podle svého. Tom Cruise mi poté, co jsem viděl několik dílů Mission Impossible, vůbec nevadil (ostatně jeho postava je jen jinou verzí Ethana Hunta). Možná to bylo dáno tím, že ztvárnil zase o něco odlišnější postavou, která má pouze jedno oblečení, nejezdí v „nabušeném“ autě a má bryskní, přímočarý úsudek.  I když se na něj místo popisu osamělého mstitele spíše hodí popis chlapce z dobré rodiny a ještě lepší univerzity, kterému se hodiny v posilovně nyní zúročily.

Ve filmu se přelévá několik rovin, od zručně natočené úvodní scény, po automobilovou honičku (coby fanda Chevroleta Camaro nebo Chevelle jsem ji ocenil), povedenou přestřelku v opuštěném lomu, až po komické situace, kdy se dva najatí zabijáci v malé koupelně při bitce s Reacherem v podstatě vyřídí sami. Co bylo sympatické, že nakonec nedojde k očekávanému sexuálnímu sblížení mezi Helen a Jackem. Ovšem zase nechybí otřepaný závěrečný soubor muže proti muži (úlitba Hollywoodu?). Co Reacherovi bránilo zabijáka prostě zastřelit, když měl zbraň v ruce? A když to navíc o něco později chladnokrevně udělal s jejich vůdcem?
Pár nedostatků by se nicméně našlo. Je to právě nejednoznačnost žánru, co je filmové verzi nejvíce vyčítáno. Na jednu stranu se tváří jako „oldschoolový akčnák“ osmdesátých či devadesátých let, chvíli se bere velice vážně (téma masakru, právo na obhajobu), chvíli zase celý tento žánr devalvuje sarkastickými hláškami.
I když pachatele známe a po čase tempo trochu polevuje, napětí je tu stále. Svůj podíl na tom má i hudba. Nechybí různé „lekačky“, včetně těch falešných. Za všechny bych mohl jmenovat scénu, kdy jde obhájkyně Rodinová po chodbě soudní budovy, hraje dramatická hudba, záběr zezadu, čekáte už jen nezbytnou ránu do hlavy. Rodinová se otočí a – nic. Hudba zmlkne, ona nikoho nevidí a jde dál (dramatická scéna ale pak přijde hned ve výtahu).

Zkrátka a dobře, pokud nejste ovlivněni četbou Childových knih, může se vám film líbit. Na rok 2015 už je naplánováno natáčení dalšího dílu, tentokrát podle zatím česky dosud nevydané knihy Never Go Back. Uvidíme, zdali i zarytí odpůrci Toma Cruise jako Reachera změní názor.

Termíny vysílání na HBO/HBO2:

  • v noci z pátku 7. na sobotu 8. 2. v 01.30 na HBO2
  • ve čtvrtek 13. 2. v 19.55 na HBO2
  • ze čtvrtka 20. na pátek 21. 2. v 0.30 na HBO
  • v neděli 23. 2. ve 22.00 HBO2
  • ze čtvrtka 27. na pátek 28. v 00.50 na HBO2
  • v úterý 11. 3. ve 22.00 HBO2

Jack Reacher Poslední výkřikUSA 2012
Česká premiéra: 27. 12. 2012
Režie: Christopher McQuarrie
Hrají: Tom Cruise, Werner Herzog, Rosamund Pike, Robert Duvall, Richard Jenkins, Jai Courtney, David Oyelowo, Alexia Fast, Joseph Sikora, Scott A. Martin, Joshua Elijah Reese, John W. Iwanonkiw, Nicole Forester, Lee Child, Tommy Lafitte
Délka: 125 minut

 

Foto: HBO
Trailer: Bontonfilm

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer