Ve slovenském překladu vyšly často detektivky, které se českého překladu dočkaly až později. Zmínku si rozhodně zaslouží edice Zelená knižnice. Co ale současné slovenské detektivky? Jednou z nich je Ať to zůstane v rodině! slovenské spisovatelky Daniely Kapitáňové. Že v Čechách nevyšla ve slovenštině, ale v českém překladu je už věc jiná. Ale už to, že detektivka byla vydána v brněnském nakladatelství Host, svědčí o tom, že půjde o knížku povedenou… Příběh nejprve vycházel na pokračování v deníku Pravda, ale pro knížku autorka změnila pointu, jak praví slovenský internet.
Vypravěčka příběhu Greta Krejčířová pracuje jako asistentka bratislavského detektivka Oty Župana. Ze soukromé televize MAXIMA k nim přicházejí manželé Galejníkovi – režisér a scenáristka, režisér je mimochodem Županův starý známý z vojny. Televize MAXIMA připravuje původní reality show – ale pokud tento druh pořadů nemáte rádi, rozhodně se nenechte knihou odradit! Nemá v ní vystupovat nějaká parta mladých lidí, kteří se poprvé viděli v televizním studiu, ale podivná rodina Roháňových. Babička, tatínek, dva synové a nevlastní dcera. A už tři partnerky pana Roháně zemřely. Právě smrt poslední, Drndušky, o kterou měli nejprve zájem oba bratři, až se nakonec zasnoubila s otcem, není tak úplně jasná. Župan má být jakýmsi bezpečnostním poradcem.
Nejprve navštěvuje Župan rodinu doma v Bratislavě a poté štáb televize Maxima, Župan a jeho asistentka a samozřejmě celá rodina míří na malý řecký ostrov, kde se bude reality show Ať to zůstane v rodině! odehrávat. Tentokrát je to jen jakási „obhlídka terénu“, jenže… Druhého dne ráno je jeden člen rodiny Roháňových nalezen mrtvý.
Knížka se dobře čte, není příliš dlouhá a rozhodně nepostrádá humor. Už to, jak se Greta stala detektivovou asistentkou, je úsměvné. Pracovala nejprve u profesora Kabáta, člena spolku Šatnářů. Mezi ně patří také kapitán Bunda a detektiv Župan. A Župan vyhrál jednou Gertu v kartách.
Než jsem se pustil do čtení, odrazovalo mě, že v knize půjde o reality show, jak už jsem ale napsal, rozhodně se tím nenechte odradit. Nemám rád, když se o knížkách říká, že je napsaná ve stylu Agathy Christie, Daniela Kapitáňová má svůj styl.
Županův proslov na konci, kdy do sebe vše zapadá a otázky jsou zodpovězeny, je ale hoden Poirota. Když už jsem u té Agathy Christie, zmíněny jsou tu její detektivka Deset malých černoušků a především Vražda v Orient-expresu. Pokud neznáte řešení druhé jmenované, je tu prozrazeno.
V jednom rozhovoru autorka řekla, že si chtěla zkusit napsat klasickou detektivku a tím je pro ni toto téma uzavřené. Škoda. Recenze, jak se zdá, byly příznivé a snad i filmové verze by se příběh měl dočkat.
Originál: Nech to zostane v rodine
Překlad: Šárka Zelinská a Miroslav Zelinský
197 stran
Host, Brno 2006