Seriál Sherlock

Jakýsi fotograf se na novinářské projekci mylně domníval, že Vojtěch Dyk hraje českého Sherlocka Holmese. Nehorázná neinformovanost, mám chuť napsat; co se v pražském kině Mat promítalo, ale rozhodně nehorázné nebylo. Jednalo se totiž o první epizodu třídílného cyklu Sherlock (2010) britské BBC. Další seriálové zpracování?

Sherlock, BBCAno, tentokrát však s jednou výraznou odlišnosti. Příběhy často spojované s adjektivem viktoriánský se totiž odehrávají v současné Anglii. Sherlock sice bydlí na Baker Street 221B, ale používá mobilní telefon s připojením k internetu, píše esemesky, Watson má blog a využívají se tu i další moderní technologie.
Že je to něco naprosto nepředstavitelného a nebude to povedené? Jenže ono to povedené je! President České společnosti Sherlocka Holmese Aleš Kolodrubec mi snad odpustí, že ho zmiňuji, ale jeho pochvalu série jde myslím považovat za dosti reprezentativní názor.
První příběh volně vychází z vůbec prvního holmesovského dobrodružství Sira Arthura Conana Doyla Studie v šarlatové: tvůrci z toho udělali Studii v růžové. I tady je Watson (Martin Freeman – objevil se v seriálu Kancl nebo třeba jedné z menších rolí Lásky nebeské) bývalým vojenským lékařem z Afghánistánu (jaká to dějinná náhoda…) a díky náhodě si pořizuje společné bydlení s podivínským Sherlockem Holmesem (Benedict Cumberbatch) na té již zmíněné adrese. Nabízí se zároveň porovnávání s filmovým Sherlockem Holmesem (2009) Guye Ritchieho a záleží už na divácích, která z verzí u nich zvítězí a proč. Každopádně i v té televizní jsou oba pátrači lidé kolem třicítky. Nechybí ani paní Hudsonová, v tomto provedení roztomilá paní, podezírající detektivní dvojku z homosexuality, a inspektor Lestrade.
Detektivní část zápletky rovněž volně vychází z prvního holmesovského dobrodružství: londýnská policie v čele s Lestradem řeší případ několika sebevražd. Různí lidé, kteří dobrovolně odešli ze světa. Nebo to nebylo až tak úplně dobrovolné? S příběhem se však pracovalo volně, takže například když Watson míří z jednoho z míst činu, sleduje ho jakýsi tajemný muž. Sejde se s ním a záhadný mu nabídne peníze za poskytování informací o Sherlocku Holmesovi. Že by to snad byl Moriarty?
Sherlock, BBCKdyž Sherlock sahá po mobilu, na obrazovce se objeví položky v menu, když dostane SMS, objeví se text – tady patří velká pochvala České televizi, všechny tyto nápisy se totiž objevují přímo v češtině! A jak s tím vším vlastně souvisí Vojtěch Dyk? Ten postavu Sherlocka Holmese dabuje.
Já sám jsem předtím viděl i originální anglické znění, které u mě sice vítězí, Českou televizi však přesto chválím. Zařadit třídílný televizní cyklus na sobotní večer, který je obvyklý pro (především americké) filmy, je odvážné. Já se při sledování první epizody – hlavně když jsem ji viděl poprvé – hodinu a půl královsky bavil. Když se k něčemu citlivě přistoupí, pak se může povést i taková troufalost jako zasazení příběhů se Sherlockem Holmesem do jednadvacátého století.
Nechtěl jsem se tímto článkem pouštět do rozsáhlé analýzy seriálu, jen krátce nalákat na povedené zpracování literární předlohy. Tři epizody jsou málo, ale točí se druhá řada. Koukejte se, vážně to stojí za to! První díl už v sobotu 9. dubna 2011 od 21.20 na Jedničce.
Sherlock na webu České televize
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA