V Isole prší a prší. Není divu, že pochůzkář Richard Genero službu v tomhle dešti zrovna nemiluje. Náladu mu nezlepší ani nález useknuté ruky o odpadkovém koši na zastávce autobusu, navíc když je mu ještě vyčítáno, že mohl pachatele – podezřelou postavu v černém plášti do deště, kterou zahlédl na zastávce – chytit. Brzy se však objevuje druhá ruka. Jiné místo, jiná popelnice, ale rovněž useknutá a obrovská. Kolik částí těl ještě policie najde? A kde? A komu části patří? Co tím pachatel sleduje?
Dej mládencům ruku jako lopatu (Ed McBain)
Před takovými otázkami stojí Steve Carella, detektiv pátrací skupiny z 87. revíru. Kdyby se snad on a jeho kolegové nudili, mohou ještě hledat zmizelou tanečnici a striptérku, která si říká Bubu Bublina. Ta totiž zmizela na den Svatého Valentýna, zcela neromanticky. Jak se brzy ukáže, její zmizení může mít souvislost s případem useknutých rukou, protože Bubu byla poměrně „veselá“ ve vztahu k mužům a jistá kapela od stejného data postrádá bubeníka, který měl „ruce jako lopaty“…
Jak už to u románů z 87. revíru bývá, když už se zdá, že je řešení na dosah, je všechno jinak. Podezřelí najednou nejsou podezřelí, předpokládané oběti se posléze objevují živy a zdrávy a z nalezených stop jsou tumpachoví i lidé v „laborce“.
Příběh „Dej mládencům…“ patří k průměru řady z „osmdesát sedmičky“, nijak zvlášť nevybočuje ze slušně nasazené laťky McBainových policejních románů. Opět sledujeme pátraní obyčejných policistů z masa a kostí, kteří mají své chyby a vrtochy, kteří dokážou chybovat. Což mě osobně bylo vždy na těchto románech sympatické. Závěr knihy – pokud to mohu prozradit – vyznívá trochu překvapivě hořce, s jistou dávkou smutku a zmaru. Určitě je ale sympatickým obohacením detektivních odhalení.
Originální titul: Give the Boys a Great Big Hand (1960)
Vydáno: USA (1960)
Vydání v České republice: BB/art s.r.o. (2009)
Přeložil: Jan Zábrana – dědicové (1973, 1986, 2008)