Ellery Queen přijíždí do amerického městečka, ubytovává se zde v domě zvaném Dům malérů pod smyšleným jménem a chce zde získat inspiraci k napsání nové detektivky. V domě měla původně bydlet Nora – dcera nejvýznamnějších lidí města – se svým Jimem, jenže jí před svatbou utekl a teď se po nastěhování pana Queena vrátil. Ellery s Nořinou sestrou objevují děsivé dopisy, které napsal Jim… a samozřejmě dojde i k úmrtí.
Klasická detektivka s proslovem na konci se odehrává v americkém městečku během druhé světové války od léta 1940 do jara 1941, padne zde zmínka o Hitlerovi nebo Československu. Městečko nepůsobí tak poklidně jako ta z anglických detektivek, navíc jak dojde ke zločinu, začnou kolovat drby, pomluvy – zkrátka nic pěkného.
Příběh se čte dobře, zčásti se odehrává i v soudní síni a tady se bratrancům pod autorským pseudonymem Queen podařilo vymyslet dvě zajímavé věci, které se snad nevyskytují ani v Gardnerových masonovkách. Někde tady se stupňuje napětí knihy. JAK TO VLASTNĚ BYLO? Asi dvakrát si možná řeknete, proč se nezamyslí nad tím, proč se nezamyslí nad tím, …? A jaké je rozuzlení? Nesluší se prozrazovat, jestli je odhadnutelné (to by mohlo naznačit, kdo je pachatel) nebo překvapivé (což by také mohlo naznačit, kdo je vrah). Pěkné detektivka bez násilí a střílení, s Velkým detektivem, který asi nemá žádné povinnosti v domovském New Yorku.
Originál: Calamity Town
Překlad: Dalibor Plichta
2. vydání – Euromedia Group, Praha 2007
Edice deníku Lidové noviny – Světová krimi literatura, svazek 6