V prosinci roku 1939 vyjíždí z řecké Soluně vlak s pěti nákladními vozy. Mezi různými bednami je i skříňka s tajemným obsahem, který se snaží tamější mniši převézt do Itálie. Její obsah by mohl ohrozit celý křesťanský svět, postavit proti sobě i dosud spřátelené státy, což by byla, zejména v době začínající války a potřebě stát jednotně proti fašismu, katastrofa.
Pandořina skříňka (Robert Ludlum)
V italských Alpách přebere zásilku Savarone Fontini-Cristi, hlava jedné z nejmocnějších italských rodin, majitel velkého průmyslového komplexu a aktivní nepřítel Němců. Skříňku ukryje v horách. Později se k němu dostanou zvěsti o chystaném přepadu jejich rodinného sídla okupanty, se snahou najít u něj partyzány. Savarone chce naopak ukázat, že je pouze hlavou početné (a počestné) rodiny, která drží pohromadě, a tak svolává všechny na společnou večeři.
Jediným, kdo se dostaví pozdě, je Savaroneho nejstarší syn Vittorio. Víc než převzetí rodinného podniku a odboj ho zajímají milenky, krásná auta a luxusní hotely. Právě díky tomu večeři nestíhá, což mu paradoxně zachrání život. Při příjezdu do rodinného sídla je svědkem nemilosrdného masakru celé rodiny, včetně dětí. Zhrouceného Vittoria se ujímá stájník Guido a s pomocí britských špiónů je za dramatických okolností jediný přeživší Fontini-Cristi dopraven do Londýna.
Zde začíná nový život coby Victor Fontine, ale vyhráno rozhodně nemá. Britská MI6 nevyvinula na Viktorovu záchranu takové úsilí nadarmo. Očekává, že ji jediný dědic poskytne informace o tajemné skřínce z řeckého vlaku. Victor se marně snaží hájit, že o ničem neví – jeho otec mu tajemství nestihl prozradit. Bohužel po nákladu z vlaku netouží jen MI6, ale i několik fanatických kněží jak z Řecka, tak z Itálie…
Victor se seznamuje se svou budoucí ženou Janou, stává se kapitánem a vede ve Skotsku projekt výcviku manažerů, kteří mají po návratu do Evropy působit zmatek v řadách nepřítele. Jeho poslání ho zavádí na různá místa v Evropě, ale stále více ho zde dohání strašlivá minulost a nepřekonatelná touha různých sil zmocnit se nákladu ze Soluně za každou cenu. Vzhledem k tomu, že právě Viktor je považován za jediného, kdo o tajemství ví, nemůže se minulosti jen tak zbavit, ale musí se pokusit najít tajemný poklad sám. Otázkou je, zdali na to jeden život stačí…
Historický špionážní thriller je rozdělen do dvou hlavních částí. První se odehrává především v Itálii a ve Velké Británii, nicméně zavede nás i do Francie, Polska a dokonce je několikrát zmíněna i Praha. Byť poněkud úsměvně, plynoucí patrně z autorovy neznalosti českých reálií („Lübeck přešel Václavské náměstí a vystoupal schody do kostela“). Ale román pochází z roku 1976, doby hluboké totality v tehdejším Československu, takže se nelze divit.
Druhá část se odehrává v roce 1973 zpočátku v USA, poté se děj přesunuje znovu do Evropy. Hlavními protagonisty jsou Victorovy synové-dvojčata Andrew, fanatický voják, a Adrian, volnomyšlenkářský obhájce.
Robert Ludlum je považován za zakladatele špionážních a politických románů. Velmi plodný autor se může pyšnit tím, že několik jeho děl bylo zfilmováno (např. série o agentu Bourneovi), jeho zápletky vychází z některých konspirativních domněnek a některé jsou tak realistické, že na něj údajně CIA nasadila svého agenta. Také si párkrát zahrál ve filmu – ostatně není divu, sám vypadá jako jeden z „kmotrů“.
Pandořina skříňka (originální název bychom mohli přeložit jako Znepřátelená dvojčata) je velkou divokou jízdou křížem krážem po Evropě. Autor nenechává čtenáře po akci moc dlouho oddychnout, jedna dramatická zápletka střídá druhou. Ludlum se nevyhýbá ani sugestivnímu popisu sexuálních scén nebo násilí (např. jak z dětských tělíček odletují krvavé kusy masa, při patrně nejpůsobivější scéně románu). Snad díky neustálé akci ani příliš nevadí, že je špionážní zápletka poněkud komplikovanější, ostatně u podobných románů se to stává, takže pokud se neorientujete v síti dvojitých, trojitých a já-nevím-jakých agentů, nevíte, zdali je „Řím s Řeckem proti Němcům nebo Němci s Římem proti Řekům“, budete možná trochu zmateni. Nicméně autorovy znalosti historie a náboženské problematiky jsou nezanedbatelné.
Sympatický je rozhodně přerod hlavního hrdiny, kdy se z „rozmazleného aristokratického floutka“ pohrdajícího „otcovými partyzány“ stává štvanec a nakonec zodpovědný člověk, který ví, co je správné a důležité. Zajímavý je i pohled ze sedmdesátých let, kdy se oba Victorovy synové vrací do Itálie „na místo činu“.
Politika, válka, agenti, zrádci, náboženství, mučení, láska, bolest… a hlavně akce! To vše zde najdete, pokud jste rozhodnuti vzít do ruky klíč a Pandořinu skříňku otevřít. Určitě nebudete litovat.
Originální titul: The Gemini Contenders (1976)
Vydáno: Panther Books, Londýn (1983)
Vydání v České republice: Domino (2010, druhé vydání)
Přeložil: Dalibor Míček (2002)
460 stran