Román Andělé je nejnovější česky vydaná detektivka z pera záhadné autorky Stelly Blómkvist. Blómkvist je nejen pseudonym autorky (či autora?), ale i jméno hlavní hrdinky — svérázné bisexuální advokátky žijící na Islandu. V Andělech se s ní setkáváme již poněkolikáté a já už dopředu avizuji, že opět nezklame.
Některé čtenáře by mohly zarazit tajnosti kolem osoby autorky, ale na tom není nic zvláštního ani překvapivého. Leccos se vysvětlí potom, co si přečtete jakoukoliv její knihu. Upřímně řečeno, ono stačí jen tak listovat. Hlavní hrdinka (respektive autorka) si nebere servítky a nic jí není svaté. Kritizuje celý právní systém, islandské soudnictví a napadá politiky z nejvyšších sfér. Dokonce jde tak daleko, že z nich neváhá udělat pachatele hrůzných zločinů. V tomto ohledu je nejdrsnější Nevinnost, kterou vydalo v minulém roce nakladatelství Moba.
Jací jsou Andělé v porovnání s předešlou Nevinností? Řekla bych, že celý příběh má blíže ke klasické detektivce než k temnému thrilleru. Blómkvist je opět svá a opět použila čtenářsky vděčné postupy a motivy. Advokátčiny hlášky jsou ještě o něco cyničtější než minule a její vztahy s policií jsou ještě vyhrocenější. Svůj příběh opět vypráví v první osobě a v přítomném čase. Bez emocí seká jednu krátkou větu za druhou a mnohdy si vystačí jen s větným ekvivalentem. Autorka občas opakuje nějaké slovo, ale to jen proto, aby vypíchla informaci z předešlé věty. Tahle dáma si rozhodně nelibuje v dlouhých souvětích a její styl psaní bych popsala jako nadmíru úsporný.
I v Andělech se advokátka Stella zabývá několika případy, které spolu na první pohled nesouvisí. První případ se týká týrané ženy, matky dvou malých dětí. Žena je znásilněna a brutálně zmlácena opilým manželem a na Stellu se obrací se žádostí o pomoc. Ta ji ubytuje v azylovém domě a podnikne kroky, aby se k ní manžel nesměl přiblížit. Tato žena bude hrát v příběhu podružnou roli, o něco důležitější je její tchán — bývalý ministr a současný předseda Centrální banky.
Druhý případ se týká faráře Davida, který místo kýženého odpočinku v důchodu musí čelit několika obviněním, která vznesli jeho farníci. Stella se svou asistentkou Davidovi radí, jak se má zachovat a jak má jednat s médii. Možná získáte pocit, že farář David není pro další děj nijak důležitý a při čtení jeho pasáží polevíte, ale radím vám: nedělejte to. Na konci se totiž jako obvykle ukáže, že všechno souvisí se vším a že je důležitá každá maličkost.
Třetí případ se týká vraždy a na první pohled to vypadá, že tahle linie příběhu bude hrát v knize prim. Ale to by nebyla autorka, aby se spokojila s něčím tak do očí bijícím. Ano, začne to vraždou, ale už po několika stránkách se budete divit, kam vás příběh zavádí. Stejně jako v Nevinnosti se i tady řeší stará tajemství, kvůli kterým někdo neváhá vraždit. Ve hře jsou kompromitující materiály a fotky, které by nikdy neměly spatřit světlo světa. A zřejmě neprozradím žádné velké tajemství, když řeknu, že i v Andělech se setkáte s řadou sexuálních deviací.
Je tady třicet let staré zmizení malého chlapce, které tenkrát policisté vyhodnotili jako nehodu. Oficiálně se chlapec utopil, ale Stella postupně zjišťuje, jaká je pravda. Opět musí čelit útokům z řad policie a svých nepřátel. V tomto příběhu jí půjde o život, a protože je v sedmém měsíci těhotenství, je o něco zranitelnější, než byla v Nevinnosti.
Pokud jste už nějakou knihu od Blómkvist četli, pak víte, že žádný z aktérů příběhu není nevinný. Všichni něco skrývají a všichni se bojí pravdy. A co se týče zločinů, otázka není, koho se týkají, ale spíše koho se netýkají. O tom, že vás na konci čeká pořádné překvapení, snad ani nemusím mluvit.
Andělé jsou prostě kniha, při jejímž čtení vás bude mrazit v zádech.
Originál: Morðið í Rockville (2006)
Překlad: Eva Osinová
Moba, Brno 2013
272 stran
www.mobaknihy.cz