Daniel Cole: Musím čtenáře zaujmout na začátku a šokovat na konci

Autor Hadrového panáka, britský spisovatel Daniel Cole, představil v Praze první díl nové detektivní série. Se čtenáři si povídal v Paláci knih Luxor v podvečer 4. listopadu.

Foto: Richard Spitzer

Daniel Cole (narozen 1983) je původním povoláním záchranář, později působil ve společnosti na ochranu zvířat a v národním dobročinném institutu. Jak to jde dohromady s jeho morbidními romány, kde obvykle řádí sériový vrah? Autorovi brutální nepřijdou, tvrdí, že chce čtenáře především bavit a ne traumatizovat. Své knihy píše, jako by to byly filmy a sám si děj jako film představuje. Podle něj jde o nadsazenou realitu, která nemá za cíl čtenáře rozrušit. Sám říká, že není ovlivněn knihami jiných autorů, ale filmy.

V roce 2017 debutoval krimi románem Hadrový panák, který ho proslavil téměř po celém světě a stal se základem (u nás) stejnojmenné třídílné série (v originále se ovšem tato řada jmenuje Fawkes and Baxter). Stal se ale také nejprodávanější knihou v 35 zemích a v roce 2021 byl podle ní natočen šestidílný televizní seriál Ragdoll. Ostatně první příběh původně vznikl jako scénář, nakonec se z něj ale stala kniha. Po úspěšném debutu následovaly tituly Loutkář a Konec hry, které si hodnocením našich čtenářů vedly ještě lépe. Poté přišel samostatný thriller Imitátor. Novinka Havran je prvním dílem nové – patrně opět stejnojmenné – detektivní série.

Autor byl potěšen poměrně velkým množstvím lidí, kteří na besedu dorazili. Sdělil nám, že nedávno se účastnil jedné akce v domovské Británii, kde přišel na řadu po jisté autorce, ovšem s ní odešla ze sálu i většina lidí. V České republice je poprvé. Měl sem dorazit už v roce 2020, ale plány mu překazil covid. Před pražskou návštěvou ještě zavítal na veletrh do Brna.

Foto: Richard Spitzer

Na podobných besedách často padá otázka, jak se autorovi u nás líbí, zdali ochutnal některé naše speciality a co na ně říkal. Danielovi chutnala svíčková a české pivo. Sám řekl, že by si jednou rád za peníze vydělané z knih přestavil suterén svého domu ve stylu staré anglické hospody a že není vyloučeno, že by tam čepoval i české pivo.

Pobyt v ČR je pro něj i tak trochu „studijní“. Jeho další kniha se bude odehrávat na několika místech v Evropě, Česko nevyjímaje, a tak si tu provádí takový malý průzkum. Na druhém dílu začal pracovat hned jak dokončil díl první, už je prý z jedné čtvrtiny hotový.

Hlavní hrdinkou nové série je ctižádostivá vyšetřovatelka Scarlett Delaneyová. Mezi další důležité postavy knihy patří nájemný vrah Henry. Daniel rád tvořil jeho charakter, bavilo ho to. Henry je podle něj sice zabiják, ale je to zajímavý svéráz, kterého budete mít rádi. Sám si ho představuje jako Jamese Bonda, kdyby byl křivák. Postavy jsou podle něj klíčové, bez dobře vytvořených charakterů spisovatel nemá nic. Postavy jsou zkrátka jeho kamarádi, ale baví ho vztahy mezi nimi zamotat, aby se ve finále vše vysvětlilo, zároveň ale musí přijít nová komplikace.

Co se týče způsobu práce na knize, Daniel příliš nevyužívá rešerše, baví ho si vše vymýšlet. Řídí se krédem zaujmout čtenáře na začátku a šokovat na konci. Zatím to podle něj funguje. Lépe se mu prý píše, když k tomu má pivo. Začátek a konec nepotřebuje znát dopředu. I když napsal pět knih, pořád je pro něj začátek psaní děsivý. Důležité je ale začít. Předem si nic moc neplánuje, postavy se vyvíjejí s postupem psaní, občas se k nějaké vrátí zpět, aby něco přepsal. Výjimkou je ovšem Hadrový panák, kde je postava Emily zcela založená na jeho mladší sestře.

Foto: Richard Spitzer

Jak podotkl kdosi z publika, český název Havran není přesný – v originále se kniha jmenuje Kavka (Jackdaw). Autor o tom ví, navíc podotkl, že to ani v angličtině není přesné a nebylo to s názvem úplně jednoduché. Román se měl původně jmenovat Straka, protože vrah zanechává na oběti škrábance a pak zmizí jako pták, ale pak si uvědomil, že už je to ohraný název, a tak došlo na Kavku. Havran je podle něj, coby symbol smrti, ještě lepší. Navíc s úsměvem podotýká, že Konec hry – v originále Endgame – je také jeden z příběhů komiksové série Avengers, takže když si někdo zadá do vyhledávače název této knihy, dostane se mu spousty fotek Thora a dalších postav z této série.

Zdali Daniel sám vnímá posun ve své tvorbě, to podle něj musí posoudit čtenáři. S trochou nadsázky říká, že když tvořil Hadrového panáka, psal ho podle původně zamýšleného scénáře a šestého dílu Harryho Pottera. Už vážněji ale dodává, že doufá, že se zlepšuje, poněvadž jinak by jeho práce neměla cenu. Nyní se spíše snaží budovat napětí bez přehnaných zápletek.

Beseda byla zakončena po necelé hodině, tentokrát bez křtu knihy. Pro většinu dorazivších čtenářů však bylo důležité, že nechyběla autogramiáda. Na podpis svého oblíbeného autora tu čekala docela dlouhá fronta.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA