FESTIVAL DOBRÝCH KNIH už 14. září ve Vnitroblocku přivítá i skvělé české autory detektivek

Nezávislé rodinné knihkupectví Dobré knihy přichystalo na sobotu 14. září 2024 historicky první FESTIVAL DOBRÝCH KNIH. Konat se bude ve výjimečných prostorách holešovického VNITROBLOCKU. Festival s podtitulem „Čeští autoři v hlavní roli“ zve na výborné autory, jako je třeba Jiří Březina, Petra Klabouchová, ale také například na autora úspěšných knižních rozhovorů Martina Moravce.

Po spuštění podcastu Dobrých knih, který odvysílal svůj první díl letos v dubnu, je festival zaměřený na českou literaturu jen dalším přirozeným krokem. „Překladovou literaturu a zahraniční autory máme moc rádi, ale dlouhodobě podporujeme ty naše, české. Návštěvník se může těšit na besedu s patnácti tuzemskými autory a autorkami, kteří zastupují různé žánry a nakladatele. Věřím, že se na akci setkáte i s mnoha spisovateli mimo program, kteří jsou též srdečně vítaní,“ říká o akci Stanislav Vostárek, spolumajitel knihkupectví Dobré knihy.

A kdo bude festivalovým odpolednem provázet? Oldřich Suchý (@zanicenyknihkupec) a Milan Říský (@recenzujuknizky), ti nejpovolanější z knižního světa.

Olda Suchý pracuje přes dvacet let jako knihkupec. Nejdříve radil čtenářům na prodejně, nyní virtuálně přes své sociální sítě. Knihy ke čtení si vybírá podle intuice a ještě nikdy nešlápl vedle. Dobré tituly si ho hledají samy. Každé pondělí ráno ho s knižními tipy uslyšíte v Českém rozhlase na Dvojce a každý čtvrtek pro vás připravuje podcast Dobrých knih.

Milan Říský má přehled o každém hororu, thrilleru či krimi, které stojí za přečtení. Svou vášeň pro true crime přenesl i do svého profesního života a jako PR manažer Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje pomáhá tento žánr popularizovat. Úzce spolupracuje s kriminalistou Františkem Müllerem, společně chystají pokračování úspěšné knihy Skutečné zločiny na Plzeňsku.

Program bude probíhat v prostorách Vnitroblocku, na STAGE TERÁRKO a STAGE V BLOCKU.

Program STAGE TERÁRKO – moderátor Oldřich Suchý (@zanicenyknihkupec)

14.30–15.30 | Markéta Lukášková

Svou spisovatelskou dráhu odstartovala prvotinou Losos v kaluži, která slavila úspěch po celé republice i v rámci divadelního projektu Listování. Následovaly knihy Panda v nesnázích, InTyMně, Vlaštovka v bublině, Majonéza k snídani a v květnu tohoto roku poslední kniha s názvem Odvaha.

Autorku určitě znáte i z podcastu Chumelenice a Příběh, který se opravdu stal, na jehož základě vznikla úspěšná a mezi čtenáři oblíbená kniha Co vás v dějáku nenaučili.

15.45–16.45 | Martina Eretová & Daniel Krásný

Režisérka a dokumentaristka Martina Eretová zpovídala nelítostné vrahy a své profesi zůstala věrná i v knižním debutu Mýtoversum: Případ ambiciózního démona. Daniel Krásný strávil přes dvacet let života v hokejové brance, jen o něco méně pak v redakci herního časopisu Score. Nyní pracuje jako kreativní ředitel v reklamní agentuře. Ve své prvotině Druhý dech propojil svou vášeň pro horory s reklamním prostředím, které dobře zná. Proč si nesmíte nechat ujít knihy obou autorů a co nového chystají?

17.00–18.00 | Veronika Opatřilová & Veronika Vrzalová

První spisovatelské krůčky dělala Veronika Opatřilová již na základní škole, a než napsala svou první knihu, vyzkoušela několik profesí a pět let žila ve Švédsku. Dnes působí hlavně jako překladatelka švédské literatury, převážně severské krimi. Její román Píseň L. slaví mezi čtenáři úspěch. Veronika Vrzalová od dětství miluje příběhy – jejich čtení, vymýšlení, poslouchání, vyprávění, ale hlavně prožívání. Ačkoli kniha Florencie, moje (sebe)láska je její samostatnou prvotinou, na její povídky jste jistě již narazili.

18.15–19.15 | Petra Klabouchová

Spisovatelka, novinářka a manažerka několika nezávislých rockových skupin Petra Klabouchová se nebojí žánrových výzev. Po velmi úspěšné knize U severní zdi, ve které znovu ožívá zločin spáchaný v padesátých letech minulého století, přichází s novinkou Ignis fatuus. Její mistrovsky napsaný horor vám vezme dech.

20.00–21.30 | Martin Moravec

Jako kluk objížděl matematické a fyzikální olympiády, ale pak se cosi zvrtlo. Napsal první článek do okresních novin, dostal za něj složenku na šedesát korun a v tu chvíli s jistotou věděl, že už nic jiného dělat nechce. Novinář a úspěšný autor knižních rozhovorů chystá novou knihu! Možná už znáte některý z jeho dříve vydaných bestsellerů, k nimž například patří Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem, Josef Mareš: Moje případy z 1. oddělení, David Hecl: Mluví k vám kapitán, Vladimír Beneš: Mé cesty do hlubin mozku.

Program STAGE V BLOCKU – moderátor Milan Říský (@recenzujuknizky)

15.00–16.00 | Jana Jašová & Jiří Březina

Jana Jašová je letošní držitelkou ceny Magnesia Litera. Její kniha Krutý měsíc získala Literu za detektivku. Vedle vlastní literární tvorby je také úspěšnou překladatelkou. Jiří Březina začal svůj první román psát v sedmi letech. Byl o pravěkých lovcích a inspiroval autora k napsání jeho letošní novinky Labuť a lovec. Již v roce 2013 mu vyšla kniha Na kopci, která lehce nabourává zaběhlá pravidla detektivek. Měla velmi kladný čtenářský ohlas a získala cenu Jiřího Marka za nejlepší český detektivní román. Dnes jich má Jiří Březina na kontě již celou řadu (Nalezení, Polednice, Vzplanutí…). Na konci září vyjde jeho další nová kniha Mimo obraz.

16.15–17.15 | Kateřina Surmanová & Martin Štefko

Kateřina Surmanová je česká novinářka a spisovatelka. Na svém kontě má čtenáři velmi pozitivně hodnocenou volnou trilogii inspirovanou skutečnými událostmi (Šepot z lesa, Zvedá se vítr, Tři Sekery), která je mistrnou kombinací mysteriózního thrilleru a hororu. Skrz hrůzy z dětství, o nichž autorka ve svých příbězích píše, se vám dostane hluboko pod kůži. Martin Štefko je zakladatelem nakladatelství Golden Dog se zaměřením převážně na českou hororovou literaturu. Vyrůstal na knihách Stephena Kinga, Franka Herberta, P. K. Dicka. Sám je autorem série drsných thrillerů (Nikdy se nepřestala usmívat, Mrtvé ženy, Farma zrůd).

17.30–18.30 | Martin Paytok & Shigor Birdman

Martin Paytok načerpal bohaté zkušenosti psaním o počítačových hrách a filmech v různých žánrových médiích. V současnosti je důležitým článkem nakladatelství Mystery Press, kde působí jako redaktor. Jeho tvorba, v níž často kombinuje kriminální zápletky s prvky nadpřirozeného hororu, nese vliv Donalda E. Westlakea, Gartha Ennise a kulhánkovské akční školy. Letos na jaře mu vyšel skvěle přijatý horor Láska, smrt a všechno zlý. Shigor Birdman chtěl vyvíjet vojenské simulátory, ale nakonec dal přednost videohrám. Nyní převážně konvertuje kofein na písmenka jako programátor, spisovatel a překladatel na volné noze. Za vrchol své herní kariéry stále považuje dvacet let starý Vietcong. Knižně mu vyšla military sci-fi Mise, která musela selhat, akční série Stará béčková legenda a naposledy přepracované vydání kultovního postapo románu Kronika konce světa, který rozšířil o zcela nový závěrečný příběh.

18.45–19.45 | František Müller & Eduard Krainer

František Müller pobláznil svými přednáškami celou Plzeň. Kriminalista, který se zabýval odhalováním násilné trestné činnosti a vraždami, ve svých knihách ukazuje policejní práci bez filtrů. Nyní vychází pokračování jeho úspěšné knihy Skutečné zločiny na Plzeňsku. Eduard Krainer se živí jako učitel a bezpečnostní konzultant. Za téměř pětadvacet let prošel řadou bezpečnostních složek, od policie až po zpravodajské služby. Jeho román Operativec: Pravidlo tří zdrojů je úvodním dílem připravované trilogie.

Událost na Facebooku.

Všechny knihy autorů si čtenáři budou moci na festivalu zakoupit a nechat podepsat.

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA