Potulný loutnista Jakub zavítá do znojemského kraje na hrad Frejštejn, kde se koná slavnost. Jakub doufá, že se tam zahřeje a možná i vydělá nějaký ten groš, nečeká ale, že skončí v kobce obviněný z krádeže a vraždy…
Naštěstí ale najde nečekaného spojence v osobě mladého syna místního pána z Frejštejnu, Viléma. Plachý a citlivý mladík zrovna neodpovídá očekávání tvrdého a bezcitného otce-rytíře, ale když chce, dokáže si prosadit svou. V tomhle případ chce sám vyšetřit zločiny na hradě (a o tom, že v úsilí mu bude vypomáhat sám obviněný, se jaksi nemusí nikdo dozvědět…).
Středověk (a 13. století zvlášť) byl drsný a pro chudý lid nepříliš přívětivý. O tom se můžeme přesvědčit i tady. Urozené panstvo si může se svými nevolníky a služebníky nakládat, jak je libo, a k oprátce na dubu nepotřebují ani žádný soud, stačí, že purkrabí řekl. O tom, že by se někdo zastával slabších, si můžou nechat jen zdát. Přesto nálada tohoto příběhu není pochmurná, spíš lehce melancholická – Jakub si nese z „Hispánie“ své smutky, mladý pan Vilém je hromádka neštěstí sám o sobě, služebnictvo je takové s osudem smířené. Co má taky jiného dělat. Ale celý příběh se odpíchl právě od toho, že Jakub se nechtěl s nespravedlností smířit. Nechtěl zemřít jako obětní beránek. Začal o svůj život bojovat…
Dvojice vyšetřujících je vskutku podivná. Vilém je na společenském žebříčku hodně vysoko, je však také mladý a naivní. Zato loutnista Jakub už v životě něco zažil (na jeho minulost jste patřičně zvědaví) na druhou stranu podřadnější už je snad jen kat nebo malomocný. Úsměvně pak působí jejich opatrná spolupráce, při které se často mění poměr sil. Jakubovo pátrání ale postupně dostává dramatické chvilky, jak neustále balancuje mezi průšvihem a výhrou, stále jednou nohou v katových rukou – pokud se mu nepodaří přesvědčit svého nového patrona o své nevině…
Na stránkách tu ožívá gotický hrad, ze kterého dnes zbyly sotva obvodové zdi. Díky barvitému vyprávění však před očima vyvstává dávný čas, kdy místo doslova kypělo životem. V průběhu pátrání prozkoumáme nejen žalář, kuchyň a hodovní síň, ale i šenk v podhradí, a hlavě mentalitu lidí ve 13. století a jejich všední starosti.
Autorka tu dovedně zkombinovala své teoretické znalosti ze studia kriminalistiky i zaujetí pro historický šerm a historii vůbec. Výsledkem je sympatický detektivní příběh z časů, kdy lidský život neměl valnou cenu a výslechy se vedly hlavně na mučidlech – ale mladý pan Vilém je nadějí do budoucna, že někomu opravdu může záležet na pravdě. A nás do budoucna čekají ještě dva díly této dobové trilogie z moravských dějin, výlet v prostoru a času v době, která cestování moc nepřeje…
Ilustrace na obálce: Hana Krauseová
Vydal: Knihy s úsměvem, 2021
214 stran