Detektivní ohlédnutí za Světem knihy 2019

Knižní veletrh na pražském Výstavišti se letos odehrál již po pětadvacáté. Ve dnech 9. až 12. května měla odborná i laická veřejnost možnost potkat se s řadou spisovatelů a známých osobností, které mají co do činění s knižní tvorbou či tvorbou audioknih.

Jako každý rok, ani letos nepřišli příznivci detektivek zkrátka, a mohli potkat naživo některé své oblíbené autory, ať už z našich končin nebo ze zahraničí. Speciálně na tu druhou skupinu se zaměřuje pozornost čtenářů patrně více, protože příležitostí setkat se s nimi je pochopitelně méně než k setkání s tuzemskými spisovateli.

Zahraniční hosté

Letos přijal pozvání pořadatelů Tim Weaver, britský autor dnes už desetidílné série se soukromým detektivem Davidem Rakerem, který se zaměřuje na pátrání po pohřešovaných osobách. Weaver na veletrhu rozhodně nezahálel.  V pátek 10. května měl podle programu představit česky vydanou novinku Muž bez minulosti a také audioknihu Ztracený (třetí titul série). Role kmotra obou knih se ujal herec Igor Bareš, který audioknihu načetl. V sobotu přesně v pravé poledne začala Timovi beseda zakončená autogramiádou, která se těšila velkému zájmu čtenářů. Ti si museli po křtu zmíněné novinky vystát poněkud delší frontu na podepsání knihy. Ještě téhož byl Tim hostem besedy s autorkou humorných detektivek Marií Rejfovou a coby kmotr pokřtil její nový titul Kdo maže, ten jede. Posledním bodem jeho programu byla podvečerní diskuze s dalším zahraničním hostem, francouzským spisovatelem Bernardem Minierem. Společně měli podiskutovat o současném krimi thrilleru.

Francouz Bernard Minier, duchovní otec detektiva Martina Servaze, byl v Česku už podruhé. Před čtyřmi lety navštívil Prahu, aby zde představil svůj druhý román Kruh. K dnešku už mají Kruh a prvotina Mráz další tři česky vydané „bratříčky“. Jde o tituly Tma, Noc a Sestry, přičemž posledně jmenovaný titul přijel autor představit na letošní knižní svátek. Jeho čeští příznivci se s ním mohli setkat jednak 10. května v Café Evropa, kde svá díla představil, nebo na autogramiádě ve střední hale Průmyslového paláce. V sobotu měl Minier na programu besedu se čtenáři zakončenou autogramiádou a později ještě zmíněnou diskusi společně s Timem Weaverem.

Také britský autor Robert Bryndza nebyl v Čechách poprvé. Možná i proto, že nyní žije trvale na Slovensku, a nemá to sem zase tak daleko. Což je jen dobře pro české čtenáře, protože popularita jeho knih s vyšetřovatelkou Erikou Fosterovou rapidně roste. Dokazuje to podle mého názoru mimo jiné i fakt, že když byl na besedě v pražském Paláci knih Luxor na konci předminulého roku, fronta na podpisy se ještě dala zvládnout v relativně krátké době. Zato nyní se táhla od levého křídla Průmyslového paláce skrz celou střední halu.

Skandinávii tentokrát zastoupil švédský spisovatel Stefan Ahnhem. Jeho hlavní hrdina, stockholmský detektiv Fabian Risk, se čtenářům představil zatím ve třech titulech. Beseda začala v sobotu bohužel poněkud nešťastně přesně ve stejný čas jako beseda s Timem Weaverem. Podle kamarádky, která se jí zúčastnila, však byla velmi zajímavá a autor sám působil velmi sympatickým dojmem. Co jsem tak viděl, ani on si nemohl (po besedě) na nezájem čtenářů stěžovat, o čemž svědčila dlouhá fronta podpisu dychtivých návštěvníků.

Podle oficiálních stránek veletrhu se také do Prahy znovu vrátil irský spisovatel John Banville (píše pod pseudonymem Benjamin Black), v jehož dílech se naše metropole výrazně odráží. V pátek 10. května se zúčastnil v Centru současného umění DOX besedy, která se mimo jiné týkala i jeho vztahu k Praze.

Tuzemští hosté

Troufám si říci, že se české detektivky a thrillery těší rostoucímu zájmu čtenářů. I na našem webu jsme Vám mohli v posledních letech představit řadu zajímavých autorů a titulů.

Podle programu se měla v sobotu dopoledne konat beseda s Pavlem Renčínem spojená s autogramiádou. Autor zajímavého a velmi syrového thrilleru Vězněná však „pouze“ podepisoval ve stánku knihy.

V sobotu odpoledne se mohli čtenáři setkat s Milošem Urbanem, který na veletrh zavítal v posledních letech několikrát. Karlovarský rodák ale nepíše pouze detektivky, věnuje se více žánrům a mimo jiné také redaktorské práci. Příchozím představil spolu s režisérem Jiřím Strachem (který před léty zfilmoval jeho Santiniho jazyk) novinku KAR, která se odehrává v autorově rodišti a má být jistým vypořádáním se s frustrací z dospívání v tomto městě. Nejednoho čtenáře jistě na četbu novinky nalákaly i dvě čtené ukázky.

Kdo se u detektivky také rád zasměje, tomu možná neunikly příhody „české slečny Marplové“. Tedy přesněji maloměstské učitelky Josefíny Divíškové, která se pokaždé nějakým způsobem zaplete do vyšetřování zločinu. Autorka humorných detektivek Marie Rejfová představila čtenářům svou novinku Kdo maže, ten jede. Pokud budeme počítat i první krátkou povídku s Josefínou, jedná se už o čtvrtý příběh. Podle programu měla knihu spolu s autorkou pokřtít coby kmotra herečka Patricie Solaříková, ale nakonec se této role ujala „náhrada“ více než důstojná, již zmíněný britský spisovatel Tim Weaver.

Na veletrhu jste také mohli potkat a nechat si podepsat knihy od Daniely Mičanové, Vlastimila Vondrušky, Františka Niedla nebo Stanislav Češky.

V příštích dnech Vám přineseme reportáže z besed s Timem Weaverem, Milošem Urbanem, Bernardem Minierem a Marií Rejfovou.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA