Den, kdy se to stalo (Nuala Elwood)

Nová psychologická krimi autorky bestselleru Co zbylo z mojí sestry…

Druhý autorčin román má s jejím prvním podobnou atmosféru neskutečna. V prvním byl příčinou posttraumatický syndrom, v tomto druhém je důvodem amnézie…

Maggie se probudí v nemocnici a nepamatuje si, jak se tam dostala. Ví jen to, co jí lékaři řeknou – že její dcera je mrtvá, že ji nejspíš Maggie zamkla v autě a to sjelo do řeky. Hrdinka se nemůže zeptat svého manžela Seana, co se stalo, protože ten podle všeho zmizel. Maggie oficiální verzi nevěří nejen proto, že si nic nepamatuje, ale také proto, že své vymodlené dítě Elspeth milovala víc než život a není na světě nic, co by ji přimělo jí ublížit. (Nebo si to tedy nepamatuje…)

Po propuštění z nemocnice se ani nemá kam vrátit, manžel všechno prodal, její život visí ve vzduchoprázdnu. Aby se nezbláznila, upne se na úkol najít Seana a své odpovědi. Přitom je ale čtenářům jasné, že právě tohle není úplně nejlepší způsob, jak se vyhnout šílenství…

Základní motiv lehce připomíná nedávné psychothrillery Ztichlý dům nebo Tiché lži – ženě tvrdí okolí, že zabila dítě, a ta se z toho tedy logicky obviňuje. A my tedy logicky hledáme zlověstné úklady, které by Maggie, podobně jako předešlým hrdinkám, mohli něco takového provést. Ale není vždy dobré srovnávat a očekávat podle toho…

Maggie přesně zapadá do kategorie hrdinek, těžce zkoušených životem, do kterých se snadno vcítíte (ale zároveň jste rádi, že se ty hrůzy nedějí vám). Je hned sympatická a držíte jí palce. Také ale spadá i do škatulky nedůvěryhodných vypravěčů, protože příběh vypráví pouze ze svého úhlu pohledu, navíc má spoustu věcí zamlžených a hned zkraje praskne, že její manželství nebylo tak ideální, jak všem tvrdí. Takže co ještě Maggie přibarvuje, co dalšího její děravá paměť skrývá?

Do půlky knihy už si stačíte vytvořit pár pracovních hypotéz toho, co se asi stalo a jak bude příběh pokračovat – a všechno tohle autorka smete jednou větou. Takovéhle veletoče mají čtenáři rádi, i když to znamená, že musejí začít přemýšlet zas od začátku. Děj nabere tempo a vy se zatajeným dechem otáčíte stránky a necháváte se mást autorčinými hrami s pravdou.

„Den, kdy se to stalo“ je perfektní psychologický román o ztrátách a vině. Podobně jako třeba v knize „Se mnou jsi v bezpečí“ i tady mají silné trauma, (plus silné léky) a zlomyslná manipulace dramatický vliv na psychiku hlavní hrdinky. Duševní nevyrovnanost není něco, co byste chtěli mít, ale jako ústřední téma thrilleru, po tom teď všichni prahnou…

 

Originál: The Day of the Accident, 2018
Překlad: Michael Havlen
Vydal: Domino, 2019
303 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA