Letos vyšlo CD s rozhlasovou dramatizací špionážního románu britského spisovatele Grahama Greena Lidský faktor. V nahrávce z roku 1993 uslyšíme v hlavních rolích podmanivé hlasy Jiřího Adamíry a Hany Maciuchové.
Dvaašedesátiletý Maurice Castle je pracovníkem britské tajné služby. Na rozdíl od představy většiny lidí o dobrodružném životě tajných agentů tráví většinu pracovní doby v kanceláři poměrně nudnou a rutinní činností. Večery tráví v domě asi hodinu cesty od Londýna, se svou o hodně mladší černošskou manželkou Sárou a jejím synem Samem. Oběma kdysi pomohl utéci z Jihoafrické republiky před tamním apartheidem a Sama si osvojil. Nejraději by v domě trávil klidné stáří a užíval si jako penzista na odpočinku, ale tajemné noční telefonáty, kde na druhé straně nikdo nereaguje, ho ujišťují v tom, že se to nejspíše nikdy nestane.
Ve „firmě“ dojde k úniku informací. Podezřelý je především Mauricův kolega Davis, starý mládenec, který rád holduje alkoholu. Vedení se rozhodně Davise v tichosti zbavit (rozuměj zlikvidovat ho), aby zabránilo skandálu během pravděpodobného veřejného procesu. Nikdo však neví, že za únikem stojí právě Maurice, který pracuje jako dvojitý agent pro ruskou tajnou službu. Právě jejímu agentovi totiž vděčí za to, že kdysi pomohl Sáře se synem utéci z Afriky…
Špionážním thrillerům se věnovala a věnuje řada autorů. Někteří se zaměřili vyloženě jen na tento žánr, jiní si k němu občas „odskočili“. Za klasika špionážního románů bývá často považován britský romanopisec Graham Greene (1904–1991). Napsal zhruba tři desítky románů, je autorem několika povídkových souborů a více jak desítky filmových scénářů a divadelních her. Kromě toho psal také eseje, cestopisy, nebo literární a filmové kritiky. Byl novinářem a nějaký čas i agentem britské tajné služby MI6. Pro své romány tedy měl rozhodně z čeho čerpat. Nenechal se nicméně strhnout k lacinému dobrodružství a dal ve svých knihách přednost filosofickým, mravním a náboženským dilematům. Jeho příběhům bez násilí sice nechybí detektivní či politická témata, ale jsou zároveň protkána morálními a náboženskými otázkami. Graham Greene byl vždy bojovníkem za lidská práva a zastáncem utlačovaných menšin. Mimo jiné odsoudil v roce 1968 vpád vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa (které sám dvakrát navštívil), vystupoval proti válce ve Vietnamu nebo diktátorským režimům v Latinské Americe.
Jeho román Lidský faktor z roku 1978 byl inspirován skutečným příběhem důstojníka tajné služby a Greenova nadřízeného, Kima Philbyho. Ten byl odhalen jako dvojitý sovětský agent a byl s ním veden veřejný proces. Většina románů Grahama Greena se dočkala filmového zpracování a nejinak tomu bylo i v případě tohoto románu. Rok po jeho vydání natočil původem rakouský režisér Otto Preminger stejnojmenný film v hlavní roli s britským hercem Nicolem Williamsonem (Merlin ve slavném Excalibru z roku 1981). U diváků však nezaznamenal valný úspěch a většina diváků jej v komentářích odsoudila jako nudný. Ostatně sám autor prý většinu filmových adaptací svých děl odsoudil jako povrchní, zjednodušující, zavádějící či dokonce kýčovité.
O to více potěší zhuštěná audio dramatizace tohoto příběhu. Odehrává se převážně v Castlově domě a v prostředí kanceláře londýnského ústředí, kde sice podle autora panuje naprostá „antiromantičnost“, nicméně je to také prostředí plné paranoie, strachu a nedůvěry. Není proto divu, že příběh oslovil redakci rozhlasových her Českého rozhlasu. Pod režijním vedením Jana Bergera byl v roce 1993 příběh natočen jako osmidílný seriál. V roce 2008 pak vyšel na čtyřech CD. Nyní se jedná o druhé vydání, na jednom CD, s celkovou délkou něco málo přes čtyři hodiny. Hlas propůjčil Maurici Castlemu jeden z nejcharismatičtějších a nejpodmanivějších hlasů – Jiří Adamíra. Sáru namluvila jeho dlouholetá životní partnerka Hana Maciuchová (byla to jejich poslední společná práce – Jiří Adamíra v srpnu téhož roku zemřel). I v dalších rolích uslyšíme prvotřídní herce s výraznými hlasy – za všechny uvedu například Luďka Munzara, Vladimíra Ráže, Ladislava Freje, Jaroslavu Adamovou, Pavla Rímského nebo Stellu Zázvorkovou.
Nejedná se však o klasickou audioknihu, kdy jeden nebo více herců čte dialogy i popisy děje. Tady se dramaturgie omezila pouze na dialogy, které tedy musely být napsány tak, aby bylo posluchači i bez popisu situace jasné, co se právě děje a kde se postavy nacházejí. Výjimku tvoří pouze působivě natočené vnitřní monology Castla a Sáry. Každá kapitola trvá v průměru deset minut a je uvozena vhodně zvoleným krátkým hudebním předělem a uvedení názvu kapitoly.
Knihu jsem nečetl, avšak troufám si tvrdit, že si ji můžeme dosyta vychutnat i díky tomuto CD. Dá se vyposlechnout za jediné odpoledne či večer a díky šikovné a citlivé dramaturgii je v něm vše podstatné, co chtěl autor čtenářům sdělit. Kromě napínavého příběhu o strachu a nedůvěře k nám prosakuje téma odpovědnosti, oběti, skepse, ale i víry, která často člověku jako jediná zbyde. Dobře vybraní a osvědčení herci v čele s výbornými Jiřím Adamírou a Hanou Maciuchovou pozvedli román z chladného prostředí tajných služeb, kde právě lidský faktor je největším rizikem, a kde do poslední chvíle není jasné, kdo jakou hraje hru a čí vlastně byl pěšákem, na ještě vyšší úroveň.
Knižní předloha:
Originální titul: The Human Factor (1978)
Vydání v České republice: Mladá fronta (1994)
Přeložila: Hana Žantovská
334 stran
Audiokniha (dramatizace):
Vydáno: Radioservis, a. s. (2018)
Postavy mluví: Jiří Adamíra, Hana Maciuchová, Jan Novotný, Vladimír Ráž, Luděk Munzar, Jiří Zahajský, Veronika Freimanová, Jaroslava Adamová, Pavel Rímský, Zdeněk Řehoř, Stella Zázvorková, Radoslav Brzobohatý, Ivan Trojan a další.
Celková délka: 4 hodiny 16 minut
Médium: 1 CD / mp3