Film Zabiják & bodyguard: Akcí a suchými hláškami nabitá road movie

Chrání bodyguard nájemného zabijáka nebo zabiják bodyguarda? Nadupaná adrenalinová jízda je plná známých situací, ale je také důkazem, že lze stále ještě z tohoto žánru něco vydolovat.

Samuel L Jackson (Darius Kincaid) a Ryan Reynolds (Michael Bryce) Zabiják a bodyguard. Foto: Jack English/Lionsgate.
Samuel L Jackson (Darius Kincaid) a Ryan Reynolds (Michael Bryce). Foto: Jack English/Lionsgate.

Před dvěma lety byl Michael Bryce (Ryan Reynolds) špičkovým bodyguardem. V luxusním domě poblíž Londýna, kde bydlel, měl šatník s řadou stejných značkových obleků, nosil drahé hodinky, jezdil v drahém autě a chránil nejbohatší klienty. Až do doby, než mu jednoho klienta zastřelili přímo před očima. Nyní je z Michaela troska, která jezdí v obyčejném a otlučeném autě a chrání už jen kokainem sjeté paranoidní, jemu podobné trosky.

Běloruský prezident Duchovič (Gary Oldman) mezitím ve své domovině nemilosrdně likviduje své odpůrce z řad disidentů. Ať už fyzicky nebo tím, že jim před očima postřílí členy rodiny. Když se dostane před mezinárodní tribunál v Haagu, zdá se, že přesto trestu unikne. Nejsou proti němu žádné důkazy, jen tvrzení přeživších obětí proti slovu prezidenta.

To nájemný zabiják Darius Kincaid (Samuel L. Jackon) je jiný kalibr než Bryce. Má na svém kontě desítky vražd a patří k nejznámějším a „nejúspěšnějším“ likvidátorům na světě. Nyní je přiveden do vězení Interpolu v britském Manchesteru, kde dostane nabídku – když bude díky dřívější spolupráci s Duchovičem proti němu svědčit u soudu v Haagu, nedostane sice za to milost (na to spáchal až dost vražd), ale propustí z vězení jeho přítelkyni (Salma Hayek). Ta si odpykává trest v Amsterodamu.

Kincaid neochotně souhlasí, ale jak správně předpokládá, Duchovič svědky nenechává a při brutální napadení transportu se mu podaří na poslední chvíli uniknout. Spolu s ním uteče ještě jediná přeživší z eskorty – mladá Amelia Rousselová (Elodie Yung). Je jí jasné, že musí dostat Kincaida do Haagu stůj co stůj, tedy do brzkého vypršení termínu, ale s pravděpodobným zrádcem v řadách Interpolu to bude těžké. Zbývá jediný člověk, který by ji mohl pomoci – bývalý přítel Michael Bryce.

Zabiják & bodyguard je klasickým mixem všech možných zápletek, které jsme už viděli v desítkách filmů a které jsou nejspíš pro scenáristy a režiséra výzvou typu „já vím, že už to tady bylo mnohokrát, ale já vám ukážu, co se z toho ještě dá vymáčknout“. A ono to tady funguje, opravdu se z toho ještě něco vykřesat dá. Jen je potřeba dodat patřičnou dynamiku, kterou si dnešní zběsilá doba žádá, to znamená zrychlit různé bitky a přestřelky, samozřejmě pořádně přiostřit, což si žádá více padouchů, tím pádem i více mrtvol, které padají k zemi jak v nějaké počítačové hře. A občas si udělat legraci ze žánrových zajetých zvyklostí.

Film režiséra Patricka Hughese (oceňovaný tvůrce reklam, ale režisér nepříliš úspěšných Expendables: Postradatelní 3) je klasická „buddy road movie“, kdy musí nechtěně spolupracovat dva naprosto rozdílné typy, ale přesto se jim daří ve smršti střel unikat před zabijáky, a to jak po souši, tak po vodě. Najdeme tu ale řadu dalších motivů, třeba doručení svědka na určité místo do určitého termínu, atd. Snímek ze všeho nejvíce připomíná akční pecku Kingsman: Tajná služba (která se také odehrává v Británii) nebo relativně nedávno uvedenou akční komedii Správní chlapi (kde si roli podobnou té Reynoldsově zahrál Ryan Gosling, a kde „toho drsnějšího“ zastal Russell Crowe).

Sonia Kincaid (Salma Hayek). Image courtesy of Summit Entertainment and Millennium Media.

Když se děj přesunul do Amsterodamu, říkal jsem si, zdali dojde na nabízející se honičku v tamějších vodních kanálech (tzv. grachtech). A co myslíte? Ano, samozřejmě došlo. Když se nad tím tak zamyslím, je s podivem, že tohle město, které k natáčení akčních scén přímo vybízí, nebylo filmaři v tomto duchu využito vícekrát. Teď si dokážu vybavit snad jen honičku na motorových člunech ve staré italské komedii Šimon a Matouš, případně v nizozemském krimi-hororu Fantom Amsterodamu. Tady je však nutno uznat, že to režisér Hughes uchopil správně inovátorsky (jinak by to ani nešlo) a zkombinoval honičku na člunu s honičkou v ulicích, do čehož zapojil auta, motorky, mraky chodců a nejspíš i drony. Troufám si říci, že lepší honičku jen tak někdo v ulicích Amsterodamu nenatočí a podle mého názoru jde o nejlepší a vrcholnou scénu celého filmu (ne-li jednou z nejlépe natočených akčních scén posledních let). Další honičky, například ta na staveništi v Haagu, už jsou jen slabým odvarem.

Nutno podotknout, že i tak měli tvůrci poměrně odvahu uvést v dnešní době snímek na plátno, nebo alespoň některé jeho scény. Při přestřelce v ulicích Manchesteru si nelze nevzpomenout na nedávné teroristické útoky v tomto městě, podobně mrazí i při přestřelce v haagském metru. Ještě působivější je pak scéna, kdy se kamión naložený výbušninami blíží k veřejné budově. Dokonce i já jsem si říkal „tohle tam fakt nechali“?

Nicméně Zabiják & bodyguard je ryze oddychový snímek, kterému rádi odpustíte drobné nelogičnosti. Nejlepší je nad tím moc nepřemýšlet a tuhle adrenalinovou jízdu plnou suchých hlášek si pořádně užít. Už jen kvůli černému humoru v podobě scén, kdy na pozadí ostré hospodské bitky hraje Hello od Lionela Richieho nebo kdy při přestřelce na pohřbu zpívají Foreigner I Want to Know What Love Is. A co teprve souboj v železářství podkreslený romantickou latinskou skladbou. Jinak většina filmu je podkreslena „bondovským“ soundtrackem. Samotný plakát filmu pak paroduje ten z Osobního strážce s Kevinem Costnerem.

Snímek stojí za vidění také kvůli hercům. Věčně nechápajícímu (s prominutím) „ksichtu“ Ryana Reynoldse, skvělému Samuelovi L. Jacksonovi, který i ve svých 68 (!) letech dokazuje, že má ještě charisma a testosteronu na rozdávání. O mužích se říká, že stárnou jako víno, ale troufám si tvrdit, že tady to platí i o Salmě Hayek, která je i ve svých (odpusťte, „paní Hájková“) 50 letech stále krásná, atraktivní a sexy. A přestože tady téměř nevyleze ze své cely, v roli potetované drsňačky trousí hlášky ostošest. Jen by mě docela zajímalo, jestli někdo spočítal, kolikrát řekne to ošklivé anglické slovo na „f“.

Zabiják & bodyguard je smršť nabitá řadou efektně nasnímaných akcí, prošpikovaná mraky střel a zastříkaná pořádnými sprškami krve. I přesto, že u některých scén v souvislosti se skutečnými událostmi zamrazí, jde o stoprocentní oddechovku, kterou jistí hromada suchých hlášek a herecké výkony osvědčených tváří. Zároveň je možná důkazem, že scénáristům už trochu docházejí nápady, nicméně oblečení staré věci do nového kabátu pořád funguje. Otázkou je, jak dlouho to ještě bude stačit. Nicméně před novinářskou projekcí proběhla ukázka z nového zpracování Kingova hororu To (It), takže nějakou dobu to asi ještě fungovat bude.

The Hitman’s Bodyguard
USA 2017
Česká premiéra: 17. 8. 2017

Režie: Patrick Hughes
Hrají: Ryan Reynolds, Samuel L. Jackson, Gary Oldman, Elodie Yung, Salma Hayek, Richard Price, Richard E. Grant, Rod Hallett, Jurij Kolokolnikov, Noortje Herlaar, Georgie Glen, Barry Atsma, Kirsty Mitchell, Sam Hazeldine, Joaquim de Almeida, Alan McKenna, Joséphine de La Baume, Ori Pfeffer, Justin Pearson, Owen Davis, Abbey Hoes, Nicolas de Pruyssenaere, Mounir Margoum a další.

Délka: 118 minut
Mluveno: anglicky, rusky (české titulky)

Oficiální česká stránka filmu: www.freeman-ent.cz
Oficiální stránka: www.thehitmansbodyguard.movie

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA