Spisovatel Michal Šefara představil mysteriózní thriller z prostředí pražského metra

V pražském Paláci knih Luxor proběhl v úterý 18. dubna křest knihy Podsvětí, která zavede čtenáře do hlubin a všemožných zákoutí pražského metra.

Michal Šefara
Michal Šefara

Dnes šestadvacetiletý spisovatel Michala Šefara absolvoval břeclavské gymnázium a psaní se podle vlastních slov věnuje už od doby, co poprvé dostal do ruky tužku. Píše především sociální dramata a historické romány. Kromě Podsvětí mu zatím vyšlo pět titulů, mezi které patří například válečný román z první světové války Banda lvů, parodie na špionážní tématiku Profíci nebo Krylova kytara – pohled na povahu společnosti prostřednictvím nadčasových textů Karla Kryla.

Mysteriózní thriller Posvětí má podle anotace přinést zcela nový, neotřelý pohled na pražské metro. Někteří z těch, co Šefarův poslední román už přečetli, mu dávají zapravdu – cesta metrem je pro ně (minimálně na chvíli) opravdu jiná. Hrdiny příběhu jsou vedoucí techniků, starší muž přezdívaný Haďák, mladá úspěšná farmaceutička Nina, osudově přitahovaná metrem, a člen pořádkové policie pracující v metru, nazývaný Kerber. Na první pohled spolu nemají nic společného. Nicméně jejich vazby jsou daleko hlubší a osud nasměruje jejich kroky do vražedné temnoty tunelů – kde řádí tajemné Stíny a jejich nohsledi, kteří se nezastaví před ničím. Tolik oficiální popis románu, který slibuje výpadky světel, podivné oltáře v tunelech, ozvěny a stihomamy. Tohle vše by však mělo být jen předzvěstí blížící se apokalypsy.

kmotr knihy Vladimir 518, Michal Šefara, moderátorka Hanka Koutná
Vladimir 518, Michal Šefara, moderátorka Hanka Koutná

Michal Šefara na besedě působil malinko nervózním dojmem a spíše než o mysteriózním thrilleru mluvil o „pohádce pro dospělé“. Pro pražské metro má coby břeclavský občan velkou slabost. Při sběru materiálu pro knihu se prý pokoušel několikrát dostat do metra i tam, kam se cestující běžně nedostanou, ale nakonec mu nezbylo než se domluvit oficiální cestou s Dopravním podnikem. Absolvoval také několik tzv. „zážitkových jízd“ a jeden den dokonce strávil v metru více než dvanáct hodin. Nicméně později doplnil, že mu román dodal další tvůrčí síly, díky čemuž tomu se rozhodl opustit stálé zaměstnání a věnovat se psaní na plný úvazek.

Michal Šefara
Michal Šefara

Hostem besedy, kterou uváděla moderátorka Hanka Koutná, byl český rapper Vladimir 518 (vlastním jménem Vladimír Brož). Ten se přiznal, že v metru strávil polovinu života a byl rád, že někdo téma pražské podzemky zpracoval. Proto bez váhání přijal pozvání, aby se stal kmotrem knihy. Sám oceňuje autory jako Vladimír Páral nebo Egon Bondy, kteří typicky české lokality posunou někam dál. V současnosti se jako výtvarník podílí na dvou knihách – jedna se týká vzduchotechniky a měla by se jmenovat Nádech, výdech a druhá se týká projektu „Umění v metru“. Stejně jako Šefara upřednostňuje starší stanice a oba dokonce shodli na tom, že se jim nejvíce líbí Anděl (původně Moskevská), která byla podle rappera ve své době zajímavá spoluprací ruských a českých architektů.

Beseda, na kterou přišla necelá dvacítka lidí, byla po zhruba půl hodině zakončena autogramiádou. Uvidíme, jak si slibně vypadající román u čtenářů povede. Doufejme, že jednou nebude autor litovat výměny jistoty zaměstnání za nejistou dráhu profesionálního spisovatele.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA