Za třetí knihu s inspektorem Gamachem, stejně jako za předchozí titul Vražedný chlad, dostala Louise Pennyová Cenu Agatha. Nejkrutější měsíc má, jak je u autorky obvyklé, skvělou atmosféru, výborné charaktery a navíc hororové tajemno.
Znovu se vracíme do malebné a zapadlé kanadské vesničky Three Pines nedaleko Montrealu, která se připravuje na Velikonoce. Jaro připomíná idylku, ale jen do té doby, než dojde k první vraždě. Vesnici navštíví čarodějnice praktikující učení Wicca, což je příležitostí pro to, aby několik místních uspořádalo seanci ve starém domě Hadleyových, kde se toho už tolik odehrálo. První seance v útulném Olivierově bistru totiž nesplnila očekávání. Dům Hadleyových vzbuzuje strach sám o sobě. Jak asi bude vypadat nálada při seanci?
„Ticho, prosím,“ zarazila je Jeanne s mnohem větší autoritou, než by od ní Clara kdy čekala. „Když se najednou ozve nějaký hlasitý zvuk, chci, abyste se všichni chytili za ruce, rozumíte?“
„Proč?“ šeptl Gabri Odile na své druhé straně. „Čeká snad něco špatného?“
„Pssst,“ sykla Jeanne sotva slyšitelně a všechen šepot ztichl. Ztichl i všechen dech. „Už jdou.“
Ztichla všechna srdce.
(str. 35)
Výsledek je více než děsivý. Během události totiž jedna ze zúčastněných hrůzou zemře. Podezření tu jasně padá na čarodějnici Jeannie Chauvetovou, která seanci vedla. Jedná se však vůbec o cizí zavinění? Mrtvou ženu Madeleine totiž podle všeho všichni milovali díky její rozzářené povaze. Vrchní inspektor quebecké Sûreté Armand Gamache se do Three Pines vrací jako ke svým přátelům, ale musí se setkat s nejedním svým démonem. Zpátky je milá malířka Clara, která je rozrušená ze seance a těžko se soustředí na důležitý obraz, který má namalovat. Objevují se i další známé postavičky jako Olivier, podivná Ruth Zardová nebo Gabri.
Co mírně vyvěralo předchozím titulem, naplno propuká v třetí knize. Kvůli dávnému Arnotovu případu si inspektor Gamache znepřátelil řadu policistů, tentokrát se čtenáři dostává vysvětlení, o co vlastně šlo. Před lety případ rozdělil původně jednotnou Sûreté na dvě části. Vyhrožování inspektorovi včetně útoků na jeho blízké dostává nový rozměr. Měl by se plně soustředit na podivný případ a místo toho je znepokojen důsledky starého případu. Není jasné, jakou roli má ve všem Gamachův šéf komisař Brébeuf, který se tváří jako přítel, ale evidentně k inspektorovi chová z nějakého důvodu zášť. Samozřejmě je tu všemi nesnášená agentka Nicholová a navíc nově i snaživý agent Lemieux, přičemž oba mají svá tajná poslání.
Po prvním, podzimním příběhu a druhém, vánočním nyní přišly na řadu Velikonoce. Opět jsme se mohli setkat se známými postavami a navštívit to důvěrně známé místo.
Milovníci klasické britské detektivky budou nejspíš spokojeni. Čeká je zajímavý příběh na tajuplném, trochu hororovém podkladu, ve vesnici, kde každý ví o každém všechno. Tedy skoro všechno. I když se ozývají hlasy, že druhá linie ohledně Arnotova případu odvádí čtenáře od detektivního pátrání, podle mne se jedná o výbornou kombinaci. Posunula totiž celou knihu o úroveň výš.
Trochu bych měla výhrady jen k jednomu mírně nepochopitelnému setkání na konci knihy. Jinak ale Louise Pennyová napsala tradičně velmi čtivý příběh s dobrou zápletkou, silnou atmosférou a typicky výborně prokreslenými postavami.
Prozatím není jasný termín, kdy se můžeme těšit v češtině na další díl. Doufejme, že čas strávený bez této silně návykové a pohodové série bude co nejkratší.
Originál: Cruellest Month (2007)
Překlad: Lenka Uhlířová
Nakladatel: Knižní klub (2015)
432 stran