Vraždy v norimberských ulicích (J. Sydney Jones)

Není bezútěšnější místo, než je poválečný Norimberk. Od ničivého bombardování uběhlo sotva pár týdnů a město je v troskách. Pod ruinami se rozkládají desetitisíce mrtvých a vítězné armády se chystají k závěrečné hře – procesu s nacisty. V americkém sektoru však začne docházet k vraždám spojeneckých vojáků a Američani proto musejí „problém“ vyřešit dřív, než si ho všimne některý z 500 novinářů celého světa, kteří přijeli sledovat procesy…

vrazdy-v-norimberskych-ulicichKapitána Morgana si zpravodajské oddělení přehazuje s kriminálním dle potřeby, a tenhle případ je pro původně newyorského detektiva jako dělaný, takže padne na něj. (A když si na něm vyláme zuby, jeho problém, ne pánů ve velení. Klasika.)

A tak začíná jedno z nejpodivnějších vyšetřování vražd (míněno v tomto pololetí) – scénou jsou ruiny plné krys a žebráků, kanceláře leží v justičním paláci, kde sotva před pár týdny sídlilo gestapo. I detektivové jsou nezvyklí – americký kapitán, zvyklí tajit své původní židovské jméno Morgenstein, a německý kriminalista Beck, jenž měl za války problémy kvůli odmítnutí střílet Židy na potkání. Oba si uvědomují tu ironii, že ve městě, kde zůstalo tolik zabitých duší, se honí za vrahem pouhých tří… Ale na druhou stranu alespoň jim někdo dal konkrétní cíl, něco, co je donutí odsunout černé myšlenky a dát jim nový smysl. A tak se snaží uplatňovat obvyklé postupy, zaběhanou rutinu ve městě, kde nezůstal kámen na kameni, žádná infrastruktura (a kde soudní lékaře musejí ukrást jinému oddělení).

Mohl by to být klasický detektivní příběh s různorodými hrdiny, kteří mají každý své šrámy na duši – takových knih známe hodně. Dokonce i ambiciózní novinářka se tu najde. Ale v které z těch knih se musely brát v potaz i bojůvky werwolfů, v které z nich nikoho nepřekvapí zjištění, že z hotelu zbyla jen půlka a chybějící část zakrývají závěsy? Právě ty neskutečné kulisy dělají tento příběh tak fascinujícím, proto má takový úspěch i „berlínská série“ Philipa Kerra, se kterou může být Jones oprávněně srovnáván. I když příběhy Bernieho Güntera mají kapku dramatičtější náboj díky faktu, že tam ještě Hitler neprohrál a zvěrstva, ze kterých se v případě Morganovy knihy pohlaváři budou zpovídat, jsou u Güntera stále na denním pořádku…

Ve Vraždách v norimberských ulicích je sice dobojováno, ale ne všichni Němci jsou s výsledkem spokojeni. Najdou se i tací, pro které sen o Velké Říši nezemřel. Budou však umírat další nevinní, dokud Morgan s Beckem nespojí všechny volné konce a nechytí vraha, který má tak rád romány Karla Maye…

Zajímavá detektivka z dramatického období evropských dějin, která krom hry kdo s koho nabízí i pohled na známé události z málo známého amerického sektoru – kde v určitých barech Němcům nenalévají a kam letadla přivážela bedny kondomů… Autor dovedl provázat fakta s fikcí do čtivé formy a my můžeme jen litovat, že se k postavám Morgana a Becka (zatím) nevrátil…

Originál: Ruin Value, 2013
Překlad: Alena Peisertová
Vydala: Grada pod značkou Cosmopolis, 2015
304 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA