Očekáváte-li od detektivního románu Čtvrtá strana trojúhelníku autorské dvojice Dannay a Lee skrývající se pod pseudonem Ellery Queen nudnou detektivu, bez psycholie postav zabývající se pouze nezajímavým vyšetřováním záhady zamčeného pokoje, mýlíte se.
Jedná se o zajímavý příběh jisté velmi solventní rodiny. Syn Dane se od své matky jednoho dne dozví, že jeho otec má milenku, což Dane nechce nechat jen tak. Každou středu otec přichází pozdě domů, co kdyby… Rozhodne se svého otce sledovat, aby odhalil identitu jeho milenky. Dozvídá se, že je to módní návrhářka Sheila, která bydlé ve stejném domě jako jeho rodiče. Ale je opravdu milenka bohatého Ashtona McKella, Daneova otce? Nepodlehne sám Dane jejímu kouzlu? A kdo vlastne bude zavržděn? To vše se dozvítáte právě ve Čtvrté straně trojúhelníku.
Na vkus některých čtenářů se sice musí na vraždu příliš dlouho čekat, ale čím víc se to protahuje, tím víc se podle mě dovídáme o charakterech jednotlivých postav. Scény ze soudní síně, na které také dojde, sice nejsou tak skvěle nepsané jako to uměl Gardner, ale vyřešení celého případu je zajímavé.
Celá kniha se dobře čte, je napínavá, objevuje se v ní Velký detektiv Ellery Queen, přeložil ji František Jungwirth, na začátku jsou fotokoláže Jana Saudka – to vše dohromady by vás mohlo nalákat k návštěvě antikvariátu nebo knihovny, kde tento titul třeba seženete.